Niemiecki komisarz UE ds. budżetu Guenther Oettinger powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że Komisja chce powiązania przekazywania pieniędzy z budżetu UE z przestrzeganiem praworządności.

Oettinger w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Tagesspiegel am Sonntag” powiedział: Chcemy zaproponować, by w przyszłym budżecie UE jako warunek zapisano przestrzeganie zasad państwa prawa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Niemiecki komisarz UE zaznaczył, że w obliczu możliwych sporów w trakcie przydzielania funduszy Bruksela jest w państwach UE zasadniczo zdana na wymiar sprawiedliwości, który jako samodzielna, niezależna od rządu i parlamentu władza może udowodnić swoją bezstronność. Zdaniem unijnego polityka nie chodzi przy tym o „lex Polska”.

2 maja br. Komisja Europejska ma przedstawić swoją propozycję dotyczącą przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z powodu reformy sądownictwa w Polsce Komisja Europejska rozpoczęła pod koniec 2017 roku postępowanie przeciwko Polsce. Rządowi w Warszawie zarzucono naruszenie podstawowych wartości demokracji – podważanie trójpodziału władzy z powodu uzależnienia sądownictwa od nakazów państwowych.

W lutym komisarz Oettinger zapowiedział redukcję środków przeznaczonych wspólną politykę rolną, a także politykę spójności.

Komisarz UE powiedział, że przyszły budżet UE, który ma obowiązywać po roku 2020, będzie miał zredukowane środki na fundusze rolnicze i politykę spójności o około 5-10 proc.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz