Unia Europejska uznała, że budowa mostu nad Cieśniną Kerczeńską stanowi działanie podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec rosyjskich spółek, które brały udział w budowie Mostu Krymskiego – przeprawy łączącej Krym z kontynentalną Rosją. – podała we wtorek agencja Interfax Ukraina powołując się na postanowienie opublikowane 30. lipca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Wśród sześciu firm znajdują się dwie już objęte sankcjami USA. Są to dwie spółki Arkadija Rotenberga – PAO „Mostostriest” oraz OOO „Strojgazmontaż”. Oprócz tego na „czarną listę” dostały się AO „Instytut Giprostrojmost – Sankt Pietierburg”, Stocznia „Zaliw”, OOO „Strojgazmontaż – Most” oraz AO „WAD” z Wołogdy. Wykonywały one różne prace związane z budową mostu – od projektowania, przez prace budowlane i konserwatorskie, po budowę linii kolejowej oraz drogi przebiegającej po moście.

Jak napisano w uzasadnieniu rozszerzenia listy osób fizycznych i prawnych podlegających sankcjom, Unia Europejska uważa zbudowanie mostu kerczeńskiego za „kolejne działanie podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”. UE jest zdania, że sama budowa a także jego oficjalne otwarcie w maju br. „stanowią kluczowe symboliczne kroki zmierzające do konsolidacji kontroli sprawowanej przez Federację Rosyjską nad bezprawnie przyłączonymi Krymem i Sewastopolem i do dalszego izolowania tego półwyspu od Ukrainy”.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów wymienionych podmiotów i nie udostępnianiu im żadnych środków finansowych i zasobów gospodarczych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ potępiło Rosję za budowę tzw. mostu krymskiego

Kresy.pl / Interfax Ukraina / eur-lex.europa.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    To już wysoce zaawansowana choroba brukselskich unijnych pasożytów,zwących się lewackimi demokratami,dla których zbudowanie mostu korczyńskiego przez Rosję jest kolejnym propagandowym rozkwitem działania podważającego integralność terytorialną,suwerenność(?), i niezależność{?) banderowskiej ukrainy.Ta Biurokratyczna UE jaja sama z siebie robi,jej brukselscy debilni urzędnicy,wbrew zasadom demokratycznym,które obłudnie głoszą (sami ich nie mają) do LGBTI bezczelnie się przyznają,wszelkim seksualnym zwyrodnialców rację przyznają.Teraz protestem przeciw mostowi się wyżywają.Cieniasy merytorycznych argumentów nie mają.