Rosyjski skandalizujący performer Piotr Pawlenski został w czwartek skazany przez paryski sąd na 3 lata pozbawienia wolności. – podała agencja Interfax. Pawlenski nie wróci do więzienia, w którym spędził 11 miesięcy, ponieważ dostał wyrok w zawieszeniu.

Pawlenskiego skazano za podpalenie w październiku 2017 roku siedziby francuskiego banku centralnego na placu Bastylii w Paryżu. Skandalista twierdził, że chciał w ten sposób zaprotestować przeciw „bankierom, którzy zajęli miejsce królów” i wezwać do „wielkiej rewolucji francuskiej”.

W słowie końcowym przed sądem Pawlenski wezwał do usunięcia Banku Francji z placu Bastylii i poparł ruch „żółtych kamizelek”.

Obok Pawlenskiego przed sądem stanęła jego partnerka Oksana Szałygina. Oboje byli oskarżeni o „niszczenie mienia w sposób zagrażający życiu ludzi”.

Po podpaleniu Banku Francji Pawlenski spędził w areszcie 11 miesięcy. We wrześniu ub. roku został warunkowo wypuszczony na wolność, przy czym był zobowiązany do stawiania się na policji.

Piotr Pawlenski już w Rosji był znany ze swych kontrowersyjnych akcji. Zrobiło się o nim głośno, gdy zaszył sobie wargi w obronie uwięzionych członkiń Pussy Riot. Innym razem przybił sobie gwoździem mosznę do bruku na Placu Czerwonym w Moskwie. Miała to być metafora rosyjskiej politycznej apatii. Przesiedział także pół roku w areszcie za podpalenie drzwi Łubianki. Francja udzieliła mu w 2017 roku azylu po tym, gdy w Rosji oskarżono go o gwałt.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd Francji szuka prawnego sposobu ograniczenia protestów „żółtych kamizelek”

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz