Szokujący opinię publiczną performer po przeniesieniu się z Rosji do Francji nie zamierza łagodzić swoich wystąpień.

Piotr Pawlenski, rosyjski performer został zatrzymany przez francuską policję po tym, jak dzisiaj w nocy podpalił siedzibę francuskiego banku centralnego na placu Bastylii w Paryżu. – informuje agencja AP. Na zdjęciu opublikowanym przez Gazeta.ru widać Pawlenskiego pozującego na tle budynku ogarnionego przez potężne płomienie, jednak AP podaje, że budynek doznał nieznacznych szkód. Siedziba banku pozostaje z tego powodu dzisiaj zamknięta.

Jak wynika z informacji podawanych przez francuskiego dziennikarza Marca Chaumiela, Pawlenski chciał w ten sposób zaprotestować przeciw „bankierom, którzy zajęli miejsce królów” i wezwać do „wielkiej rewolucji francuskiej”.

Pawlenski przebywa we Francji jako azylant. Francja udzieliła mu schronienia po tym, gdy w Rosji oskarżono go o gwałt. Performer odrzuca te oskarżenia.

Piotr Pawlenski jest znany ze swych kontrowersyjnych akcji. Zrobiło się o nim głośno, gdy zaszył sobie wargi w obronie uwięzionych członkiń Pussy Riot. Innym razem przybił sobie gwoździem mosznę do bruku na Placu Czerwonym w Moskwie. Miała to być metafora rosyjskiej politycznej apatii. Przesiedział także pół roku w więzieniu za podpalenie drzwi Łubianki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trzy lata więzienia dla Pussy Riot?

Kresy.pl / Washington Post/AP

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz