Szokujący opinię publiczną performer po przeniesieniu się z Rosji do Francji nie zamierza łagodzić swoich wystąpień.

Piotr Pawlenski, rosyjski performer został zatrzymany przez francuską policję po tym, jak dzisiaj w nocy podpalił siedzibę francuskiego banku centralnego na placu Bastylii w Paryżu. – informuje agencja AP. Na zdjęciu opublikowanym przez Gazeta.ru widać Pawlenskiego pozującego na tle budynku ogarnionego przez potężne płomienie, jednak AP podaje, że budynek doznał nieznacznych szkód. Siedziba banku pozostaje z tego powodu dzisiaj zamknięta.Jak wynika z informacji podawanych przez francuskiego dziennikarza Marca Chaumiela, Pawlenski chciał w ten sposób zaprotestować przeciw „bankierom, którzy zajęli miejsce królów” i wezwać do „wielkiej rewolucji francuskiej”.

Pawlenski przebywa we Francji jako azylant. Francja udzieliła mu schronienia po tym, gdy w Rosji oskarżono go o gwałt. Performer odrzuca te oskarżenia.

Piotr Pawlenski jest znany ze swych kontrowersyjnych akcji. Zrobiło się o nim głośno, gdy zaszył sobie wargi w obronie uwięzionych członkiń Pussy Riot. Innym razem przybił sobie gwoździem mosznę do bruku na Placu Czerwonym w Moskwie. Miała to być metafora rosyjskiej politycznej apatii. Przesiedział także pół roku w więzieniu za podpalenie drzwi Łubianki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trzy lata więzienia dla Pussy Riot?

Kresy.pl / Washington Post/AP

Kontrowersyjny rosyjski performer podpalił Bank Francji w Paryżu [+FOTO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz