Dwie osoby trafiły do szpitala po wybuchu „poważnego pożaru” w stoczni atomowych okrętów podwodnych BAE Systems w brytyjskim Barrow-in-Furness.
Pożar w miejscu, w którym budowane są brytyjskie atomowe okręty podwodne, zgłoszono w środę o godz. 00:44 czasu miejscowego. Osoby hospitalizowane uległy prawdopodobnie zatruciu oparami powstającymi na skutek spalania. Poszkodowani zostali już zwolnieni z placówki medycznej, twierdzi BBC. Policja w Kumbrii poinformowała, że „nie ma zagrożenia nuklearnego”. Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny pożaru.
Pożar wywołał ewakuację głównego budynku stoczni. Strażacy powiedzieli, że stłumili płomienie i przystąpili do dogaszania terenu około godziny 15:00 czasu miejscowego.
Stuart Hook z Cumbria Fire and Rescue Service powiedział, że na miejscu zdarzenia działało 15 wozów strażackich, które gasiły pożar, a akcja wyczerpała część strażaków.
Kierowcy w okolicy zostali poproszeni o zamknięcie okien, otworów wentylacyjnych i szyberdachów, a także o wyłączenie wentylatorów i klimatyzatorów.
W środę rano w powietrzu czuć było metaliczny zapach dymu, a drzwi dotkniętego budynku pozostały otwarte. Na terenie obiektu widoczne były okopcenia. Pracownicy przychodzący na swoje zmiany byli zdezorientowani, które części obiektu są dostępne i czy powinni tam wejść. BAE poinformowało pracowników niebędących niezbędnymi, aby nie przychodzili do pracy w środę rano i ewentualnie wykonywali swoję obowiązki zdalnie, z domu, o ile to możliwe.
Hala zakładu BAF jest drugim co do wielkości krytym kompleksem stoczniowym tego typu w Europie, według BAE Systems. Wśród skonstruowanych w niej jednostek są cztery okręty podwodne klasy Vanguard, które stanowią jednostki brytyjskiej marynarki. Mają zostać zastąpione przez czetery okręty podwodne klasy Dreadnought, konstruowane obecnie w tej samej stoczni, mające rozpocząć służbe na początku lat 30.
Ostatni z siedmiu nowych okrętów podwodnych Royal Navy z napędem jądrowym, należący do klasy Astute, również został zbudowany w tym zakładzie.
Czytaj także: Atak terrorystyczny na instalację przemysłową w stolicy Turcji [+VIDEO]
bbc.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!