Josip Brekalo, piłkarz grającego w Bundeslidze klubu VfL Wolfsburg, odmówił udziału w akcji promowania „tolerancji wobec środowisk LGBT” polegającej na noszeniu tęczowych opasek. 20-letni Chorwat powiedział, że jest to sprzeczne z wartościami, w których został wychowany.

WfL Wolfsburg postanowił wziąć udział w akcji, która ma pokazać, że klub opowiada się za „tolerancyjnym społeczeństwem” i sprzeciwia się „dyskryminacji mniejszości seksualnych”. Dowodem tego ma być noszenie na ramieniu od początku sezonu przez kapitanów wszystkich drużyn męskich, kobiecych i młodzieżowych opasek w tęczowych barwach nawiązujących do symboliki ruchów LGBT. W ostatnią sobotę taką opaskę założył w meczu z Schalke kapitan drużyny piłkarskiej Josuha Guilavogui.

Od takiej akcji odciął się Brekalo, który powiedział, że nie zgodziłby się na noszenie symbolu LGBT, ponieważ jest to sprzeczne z jego poglądami. Piłkarz stwierdził, że katolickie wychowanie, które otrzymał, nie pozwoliłoby mu na włączenie się do takiej akcji.

Zostałem wychowany w katolickiej rodzinie. Jeśli ktoś ma inne poglądy, nic mi do tego, to indywidualna sprawa każdego człowieka. Jednak nikt nie zmusi mnie do ubierania opaski, która jest sprzeczna z moimi chrześcijańskimi poglądami. – mówił Brekalo.

Jak piszą portale TVP Info i Do Rzeczy, w Niemczech , w których lobby LGBT jest bardzo silne, postawa piłkarza Wolfsburga wywołała poruszenie. Chorwatowi zarzucono „homofobię”, której miał się dopuścić nie tylko poprzez krytykę pomysłu noszenia opasek, ale także polubienie „negatywnych” komentarzy w mediach społecznościowych. Brekalo tłumaczył polubienie komentarzy „problemem z telefonem”.

Pomimo sprzeciwu jednego ze swoich graczy klub z Wolfsburga nie zamierza wycofać się z akcji wspierania środowisk LGBT. Kapitanowie wszystkich drużyn będą nosić tęczowe opaski do końca sezonu.

Josip Brekalo został kupiony przez WfL Wolfsburg z Dinama Zagrzeb dwa lata temu za 10 mln euro. W Bundeslidze rozegrał 49 meczów i zaliczył 7 goli oraz 4 asysty (grając także na wypożyczeniu w Stuttgarcie). Jest uznawany za jednego z najzdolniejszych chorwackich napastników młodego pokolenia.

CZYTAJ TAKŻE: W niemieckich oficjalnych dokumentach pojawi się trzecia płeć

Kresy.pl / dorzeczy.pl / tvp.info / kicker.de / total-croatia-news.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply