Deputowani Parlamentu Europejskiego zdecydowali we wtorek, że były szef władz regionu Katalonii Carles Puigdemont może stanąć przed hiszpańskim sądem.

W czasie wtorkowego posiedzenia europarlamentarzyści zadecydowali o pozbawieniu immunitetu nie tylko Puigdemonta, ale też dwóch innych deputowanych z jego regionu. Jak podał portal Deutsche Welle przed sądem będą mogli stanąć także były minister zdrowia Katalonii Toni Comyn oraz była minister edukacji w tym samym gabinecie Clara Ponsati.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Puigdemont, Comyn i Ponsati uciekli z kraju jeszcze w 2017 r. po zorganizowaniu referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Władze centralne Hiszpanii, w tym jej Sąd Najwyższy zakwalifikowały plebiscyt jako nielegalny, a jego organizatorów – członków władz regionalnych Katalonii oraz działaczy społeczno-politycznych ruchów na rzecz niepodległości oskarżają o wywołanie rebelii.

Za pozbawieniem Puigdemonta immunitetu zagłosowało 400 deputowanych PE, przeciw było 248. W przypadku Comyna i Ponsati stosunek głosów wynosił 404 do 247. Jak twierdzi DW prawnicy Puigdemonta już zapowiedzieli, że odwołają się od wtorkowej decyzji Parlamentu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Referendum w sprawie niepodległości Hiszpanii zostało przeprowadzone 1 października 2017 r. wbrew władzom centralnym w Madrycie i orzeczeniom Sądu Najwyższego. Hiszpański rząd starał się siłą nie dopuścić do jego przeprowadzenia. Po referendum władze centralne zadecydowały o zawieszeniu autonomii Katalonii i rozwiązaniu jej władz. Przed sądem stanęli już ci czołowi przedstawiciele władz regionalnych i ruchów separatystycznych, którzy nie uciekli za granicę. W 2019 r. usłyszeli oni wyroki wieloletniego więzienia. Partie separatystyczne nadal cieszą się dużym poparciem w regionie co wykazały niedawne wybory.

Czytaj także: Kto będzie narodem bardziej

dw.com/ria.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz