Niemiecka gospodarka zwalnia

Niemiecka gospodarka zwolniła w 2018 roku swój wzrost do 1,5 procent – wynika z wstępnych danych opublikowanych we wtorek przez niemiecki urząd statystyczny Destatis.

Oznacza to znaczący spadek tempa wzrostu gospodarczego w stosunku do dwóch ostatnich lat – stwierdza agencja dpa. W 2016 i 2017 roku Niemcy notowały wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 procent PKB rocznie. Szczególnie niepokojące są wyniki za ostatnie dwa kwartały 2018 roku. W trzecim kwartale niemiecki PKB zmniejszył się o 0,2 procent. Danych odnośnie PKB za czwarty kwartał jeszcze nie podano, lecz według Destatisu było to „lekko na plus”. Niemiecki urząd statystyczny przyznał, że wzrost gospodarczy w Niemczech „stracił impet”.

Pomimo spowolnienia ubiegły rok był dziewiątym z rzędu rokiem wzrostu największej europejskiej gospodarki.

Według Destatisu gospodarka była w 2018 roku podtrzymywana konsumpcją, chociaż w ujęciu rok do roku wydatki prywatne również wyraźnie spadły w porównaniu z poprzednimi trzema latami. Niemiecki urząd przypisał wzrost zwiększonym inwestycjom w sektorze budowlanym. Spadek wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale przypisano nowym standardom emisji spalin, które spowolniły produkcję sektora samochodowego.

Wstępne obliczenia pokazują, że zmniejsza się także dynamika niemieckiego eksportu towarów i usług. Wyniosła ona w 2018 roku 2,4 procent, mniej niż w latach poprzednich. Wzrósł natomiast import – o 3,4 procent.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier, który spodziewał się 1,5-procentowego wzrostu, nie uważa jednak, by Niemcom groziła recesja. „Niemcy nie są na początku recesji, nawet jeśli są nierozwiązane problemy w handlu międzynarodowym związane z Brexitem i Stanami Zjednoczonymi”. – powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla „Handelsblatt”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nie zrealizują celów klimatycznych do 2020 r. – jako winnych wskazują wzrost gospodarczy i imigrantów

Kresy.pl / dpa / AFP / destatis.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz