Prezydent Francji Emmanuel Macron porównał swoje rozmowy z Donaldem Trumpem i innymi światowymi przywódcami do kiełbasy – lepiej, aby osoby postronne nie znały ich zawartości.

Słowa Marcona padły podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu, który odbywa podróż po Europie. Francuski prezydent został poproszony o ustosunkowanie się do doniesień CNN jakoby jego rozmowa telefoniczna z Donaldem Trumpem w ostatnim tygodniu miała „straszny” przebieg.

„Jak powiedział Bismarck, jeśli wyjaśnimy ludziom, jak są robione kiełbasy, przestaną je jeść” – odpowiedział Macron dziennikarzom nawiązując do słów o kulisach polityki przypisywanych XIX-wiecznemu niemieckiemu kanclerzowi. – “Podoba mi się, gdy ludzie widzą gotowy posiłek, ale nie jestem przekonany, by komentarze o kuchni pomagały w serwowaniu posiłku lub jedzeniu”. – dodał.

Według komunikatu służby prasowej francuskiego prezydenta, Macron i Trump rozmawiali o amerykańskich taryfach celnych na stal i aluminium. Francuski prezydent nazwał je „nielegalnymi” i „błędnymi”.

Natomiast wczorajsze rozmowy Netanjahu w Paryżu dotyczyły głównie roli Iranu na Bliskim Wschodzie. Jak zapowiadał izraelski premier, wybierając się w podróż po Europie, zamierzał on rozmawiać z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii o „dwóch sprawach: Iranie i Iranie”.

Podczas konferencji prasowej po rozmowach z Netanjahu Macron potwierdził wolę pozostania przy porozumieniu nuklearnym z Iranem, ale powiedział, że porozumienie można byłoby uzupełnić o dodatkowy układ w sprawie irańskiego programu rakietowego.

“Umowa musi zostać zachowana, ale Francja nigdy nie uważała jej za wystarczającą i całkowicie satysfakcjonującą” – mówił Macron.

Netanjahu powiedział, że nie prosił Macrona o wypowiedzenie umowy, ale rozmowy skupiły się na tym, “jak zatrzymać irańską agresję w regionie”. Według izraelskiego premiera warunkiem wstępnym jest, by Iran wycofał się z Syrii, gdzie „nie ma żadnego interesu”.

“Zapobiegając irańskiemu okopywaniu się w Syrii, zapobiegamy także czemuś, co może być bardzo, bardzo niebezpieczne dla Europy” – mówił Netanjahu.

PRZECZYTAJ: Netanjahu straszył Merkel nową falą uchodźców wywołaną działaniami Iranu

Macron rozmawiał z Netanjahu także o konflikcie izraelsko-palestyńskim, wyrażając dezaprobatę wobec przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy i zabicia dziesiątek Palestyńczyków przez izraelskich żołnierzy podczas zamieszek w Gazie w maju br.

Kresy.pl / Reuters / Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply