Iran oficjalnie zgodził się wysłać „czarne skrzynki” samolotu pasażerskiego linii Ukraine International Airlines zestrzelonego w styczniu br. nad Teheranem do Francji w celu ich odszyfrowania – podał w piątek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na słowa wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Jewhena Jenina.

Jenin napisał na Facebooku, że na spotkaniu Rady Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) przedstawiciele Iranu zgodzili się przekazać Francji rejestratory lotu samolotu, który wykonywał rejs PS752, w celu ich odczytania. „Było to możliwe dzięki konsekwentnej presji ze strony ukraińskiego rządu i naszych kolegów z innych krajów” – stwierdził Jenin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wiceszef ukraińskiego MSZ dodał, że Iran złożył już podobną obietnicę w marcu, więc strona ukraińska podchodzi do dzisiejszego oświadczenia z umiarkowanym optymizmem.

Jenin wyjaśniał, że „czarne skrzynki” zostaną przekazane stronie trzeciej, jaką jest Francja, by zapewnić międzynarodowe uznanie wyników badania. Przypomniał, że Holandia przekazała Wielkiej Brytanii rejestratory boeinga zestrzelonego nad Donbasem w 2014 roku, aby uniknąć wątpliwości co do bezstronności wyników odczytu.

„Dlatego profesjonalne odczytanie +czarnych skrzynek+, które Francja może zrobić przy udziale najlepszych ekspertów z Ukrainy i innych krajów, jest niezbędnym krokiem w kierunku zakończenia technicznego dochodzenia w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu na niebie nad Teheranem zgodnie z konwencją chicagowską” – uważa Jenin.

Ukraiński samolot pasażerski Boeing 737-800, lot PS752, został zestrzelony 8 stycznia br. pod Teheranem, w czasie eskalacji napięcia między USA a Iranem po zabiciu przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy  elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Władze Iranu przyznały, że boeing został zestrzelony omyłkowo przez system przeciwlotniczy Korpusu Strażników Rewolucji, w wyniku błędu operatora, kilka godzin po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. Dowództwo irańskiej armii przyznało, że samolot ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo wzięty za wrogi cel i nieintencjonalne zestrzelony w wyniku ludzkiego błędu, gdy przelatywał w pobliżu ważnego stanowiska Korpusu Strażników Rewolucji. Władze Iranu wyraziły żal z powodu „fatalnej pomyłki” i zapowiedziały rychłe ukaranie winnych. Wcześniej przedstawiciele tego kraju zdecydowanie zaprzeczali, jakoby trafienie rakietą mogło być przyczyną tragedii, w której zginęło 176 osób, w tym 9-osobowa załoga złożona z Ukraińców. Nikt nie przeżył katastrofy.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz