Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek, że zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Zemmour zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przez długi czas zadowalałem się rolą dziennikarza… ale już nie ufam, że jakiś polityk będzie miał odwagę uratować kraj przed tragicznym losem, który go czeka” – mówił Zemmour w nagraniu wypełnionym obrazami przemocy na ulicach francuskich miast. „Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich” – wyjaśniał.

Publicysta mówił, że Francję nie trzeba reformować, ale ratować. „To nie jest kraj Joanny d’Arc czy Ludwika XVI, kraj Bonapartego, generała de Gaule’a (…). Francja to już nie Francja i wszyscy to zauważyli” – cytuje jego słowa Polska Agencja Prasowa.

Jego zdaniem władzę trzeba odebrać „mniejszościom, które uciskają większość” i oddać ją narodowi.

Zemmour wezwał do odbudowy francuskiego przemysłu i zrównoważenia bilansu handlowego Francji. Kandydat mówił też o oferowaniu pracy bezrobotnym.

Jak podaje agencja Reutera, po błyskawicznym wzroście sondaży opinii publicznej w ciągu ostatnich tygodni i kilku sondażach przewidujących, że pokona Marine Le Pen w pierwszej turze wyborów, popularność Zemmoura spadła. Obecnie większość sondaży przewiduje, że w drugiej turze kwietniowych wyborów zmierzą się Le Pen i Emmanuel Macron. W drugiej turze sondaże większe szanse dają urzędującemu prezydentowi.

Opublikowany we wtorek sondaż Harris Interactive – wykonany jeszcze przed ogłoszeniem przez Zemmoura startu w wyborach – dawał publicyście deklarowane poparcie w głosowaniu na poziomie 13%.

Eric Zemmour to francuski pisarz i dziennikarz polityczny, absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Od 2010 roku jest prowadzącym programu „Z comme Zemmour” w stacji RTL, gdzie analizuje aktualne wydarzenia. Z kolei od 2011 roku jest współgospodarzem programu „Zemmour et Naulleau” na kanale Paris Première.

CZYTAJ TAKŻE: Francuski dziennikarz: kraje Europy Środkowej i Wschodniej przypominają, czym Europa powinna być

Kresy.pl / reuters.com / pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Myślę że ten facet został tam wstawiony przez „naród wybrany” po to by rozbic prawicę,sam jest żydem algierskiego pochodzenia i jego gadki o blokowaniu imigracji sa niewiarygodne.Lewusy i ich mocodawcy zaniepokoili sie wzrostem notowań LePen i dali konia trojańskiego.