Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek, że zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Zemmour zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Przez długi czas zadowalałem się rolą dziennikarza… ale już nie ufam, że jakiś polityk będzie miał odwagę uratować kraj przed tragicznym losem, który go czeka” – mówił Zemmour w nagraniu wypełnionym obrazami przemocy na ulicach francuskich miast. „Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich” – wyjaśniał.

Publicysta mówił, że Francję nie trzeba reformować, ale ratować. “To nie jest kraj Joanny d’Arc czy Ludwika XVI, kraj Bonapartego, generała de Gaule’a (…). Francja to już nie Francja i wszyscy to zauważyli” – cytuje jego słowa Polska Agencja Prasowa.

Jego zdaniem władzę trzeba odebrać “mniejszościom, które uciskają większość” i oddać ją narodowi.

Zemmour wezwał do odbudowy francuskiego przemysłu i zrównoważenia bilansu handlowego Francji. Kandydat mówił też o oferowaniu pracy bezrobotnym.

Jak podaje agencja Reutera, po błyskawicznym wzroście sondaży opinii publicznej w ciągu ostatnich tygodni i kilku sondażach przewidujących, że pokona Marine Le Pen w pierwszej turze wyborów, popularność Zemmoura spadła. Obecnie większość sondaży przewiduje, że w drugiej turze kwietniowych wyborów zmierzą się Le Pen i Emmanuel Macron. W drugiej turze sondaże większe szanse dają urzędującemu prezydentowi.

Opublikowany we wtorek sondaż Harris Interactive – wykonany jeszcze przed ogłoszeniem przez Zemmoura startu w wyborach – dawał publicyście deklarowane poparcie w głosowaniu na poziomie 13%.

Eric Zemmour to francuski pisarz i dziennikarz polityczny, absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Od 2010 roku jest prowadzącym programu „Z comme Zemmour” w stacji RTL, gdzie analizuje aktualne wydarzenia. Z kolei od 2011 roku jest współgospodarzem programu „Zemmour et Naulleau” na kanale Paris Première.

CZYTAJ TAKŻE: Francuski dziennikarz: kraje Europy Środkowej i Wschodniej przypominają, czym Europa powinna być

Kresy.pl / reuters.com / pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Myślę że ten facet został tam wstawiony przez “naród wybrany” po to by rozbic prawicę,sam jest żydem algierskiego pochodzenia i jego gadki o blokowaniu imigracji sa niewiarygodne.Lewusy i ich mocodawcy zaniepokoili sie wzrostem notowań LePen i dali konia trojańskiego.