Dwie trzecie Niemców popiera budowę Nord Stream 2

Sondaż przeprowadzony przez pracownię Forsa wskazuje, że Niemcy nie podzielają opinii Trumpa odnośnie Nord Stream 2 i kwestii bezpieczeństwa.

Dwie trzecie Niemców popiera budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego, ponieważ uważa, że zapewni to Niemcom bardziej niezawodne dostawy gazu – podała w poniedziałek agencja Reutera powołując się na sondaż pracowni Forsa.

Uczestników sondażu zapytano również o ich opinię odnośnie słów Trumpa, który podczas szczytu NATO nazwał Niemcy „zakładnikiem” Rosji z powodu korzystania z rosyjskiego gazu. Jak pisze Reuters, 84 proc. respondentów uznało opinię amerykańskiego prezydenta za „całkowicie absurdalną”. Jeszcze więcej, bo aż 92 proc. uważa, że głównym motywem tego typu wypowiedzi Trumpa jest chęć promocji sprzedaży amerykańskiego skroplonego gazu w Europie.

Niemcy nie liczą na USA także jeśli chodzi o ochronę militarną. Większość z nich uznało, że Europa jest w stanie bronić się sama bez pomocy militarnej USA. Co ciekawe, nie było większych różnic pomiędzy opiniami Niemców ze wschodniej i zachodniej części kraju. We wschodnich Niemczech 60 proc. ankietowanych nie widziało potrzeby amerykańskiej pomocy wojskowej, w zachodnich Niemczech – 55 proc. Przeciwnego zdania, w skali całego kraju, było 37 proc. respondentów.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Trump zarzucił krajom Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcom, że przyczyniają się do wzbogacania się Rosji, kupując od niej gaz, a zarazem oczekują od Waszyngtonu, że będzie bronił ich przed Moskwą. Jako pozytywny przykład postawił Polskę, która według niego nie chce korzystać z rosyjskiego gazu. Niemcy to zakładnik Rosji – oceniał Trump. – Pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego – mówił prezydent USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel odpowiedziała Trumpowi: Niemcy samodzielnie podejmują decyzje

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Niemcy „pozbyli się elektrowni węglowych,elektrowni atomowych,biorą ogromne ilości ropy igazu z Rosji.To coś…nieodpowiedzialne”-mówił prezydent Trump.Fakty są jednak takie,że Niemcy racjonalnie myślą i działają.Kupując tanio gaz i ropę z Rosji swej gospodarce konkurencyjność zapewniają.Inni tylko udawają,że tego nie rozumieją,nie dostrzegają. Polskie rządowanie w tym udawaniu jest pierwsze.