Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpi Angelę Merkel na stanowisku przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Nową szefową największej niemieckiej partii wybrano w piątek na partyjnym zjeździe w Berlinie.

Jak podała agencja dpa, w decydującym głosowaniu 56-letnia Kramp-Karrenbauer pokonała przedstawiciela konserwatywnego skrzydła partii, 63-letniego Friedricha Merza. Głosowało na nią 517 delegatów, podczas gdy na Merza 482. W pierwszym głosowaniu odpadł trzeci kandydat ubiegający się o fotel szefa CDU – 36-letni minister zdrowia Jens Spahn, który dostał 157 głosy.

Wybór Kramp-Karrenbauer kończy 18-letnią erę rządów Angeli Merkel w CDU. Urzędująca kanclerz już wcześniej zapowiedziała, że na zjeździe odda ster rządów w partii. Po pożegnalnym przemówieniu Angeli Merkel delegaci zgotowali jej 10-minutową owację na stojąco.

Annegret Kramp-Karrenbauer jest członkinią CDU od 1981 roku. W 2009 roku została ministrem pracy, rodziny, polityki socjalnej i sportu w rządzie Kraju Saary a dwa lata później została premierem tego landu. W tym samym czasie trafiła do władz CDU a w lutym 2018 roku wybrano ją na sekretarza generalnego CDU. Zyskała sobie przydomek „mini Merkel” z powodu jej lojalności wobec szefowej niemieckiego rządu i przypisywanego jej pragmatyzmu. Jej kandydaturę na stanowisko sekretarza generalnego CDU wysunęła w lutym br. właśnie Merkel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy kilka dni temu, Kramp-Karrenbauer zajęła twardsze stanowisko ws. sytuacji na Morzu Azowskim niż Angela Merkel. W rozmowie z agencją Reutera powiedziała, że „jeśli potwierdzi się, że to Rosja jest agresorem”, to jedną z odpowiedzi Zachodu może być uniemożliwienie rosyjskim statkom płynącym z regionu Morza Azowskiego wpływania do europejskich lub amerykańskich portów. W tym samym czasie niemiecka kanclerz ograniczyła się do wezwań do deeskalacji napięcia i dialogu. W kwestii polityki obronnej, niemiecka polityk uważała, że Unia Europejska, a w szczególności Niemcy, powinny zrobić więcej i wziąć większą odpowiedzialność. Jej zdaniem Niemcy muszą być gotowe na zwiększenie wydatków na obronność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak pisaliśmy, Angela Merkel chce pozostać na stanowisku szefowej niemieckiego rządu do końca kadencji w 2021. Po jej upływie chce zakończyć karierę polityczną. Wybór Kramp-Karrenbauer na stanowisko przewodniczącej CDU zwiększa jej szanse na zostanie w przyszłości nowym kanclerzem Niemiec.

Kresy.pl / dpa / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz