Deputowana Izby Gmin z ramienia Partii Pracy, Rupa Huq domaga się zakazu wjazdu do Wielkiej Brytanii dla znanego polskiego publicysty.

Rafał Ziemkiewicz został zaproszony na spotkanie otwarte w Wielkiej Brytanii. Jedno z nich, w Londynie, zostało już zablokowane, ale kolejne mają odbyć się w Bristolu i Cambridge. Spowodowały one interwencję lewicowej parlamentarzystki. Deputowana Partii Pracy Rupa Huq domaga się od brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zawrócenia Ziemkiewicza na granicy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Obecność Ziemkiewicz nie sprzyja dobry stosunkom między rasami w Wielkiej Brytanii” – stwierdziła Huq, mówiąc, że Polski publicysta „nie jest mile widziany na tym [brytyjskim] brzegu”. Polityk tak scharakteryzowała Ziemkiewicza – „ma doświadczenie w antagonizowaniu społeczności mniejszościowych swoimi bigoteryjnymi komentarzami”. Uznała przy tym, że Ziemkiewicz zaprzeczał holokaustowi i szerzył „islamofobię”.

Relacjonująca inicjatywę Huq lewicowo-liberalna gazeta „Guardian” określa Ziemkiewicza mianem „skrajnie prawicowego” i porównuje do Jacka Międlara, któremu brytyjskie służby faktycznie odmówiły prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii w lutym zeszłego roku, a także Mariana Kowalskiego, któremu władze uniemożliwiły w październiku wystąpienie w tej samej dzielnicy Londynu – Ealing, w której miał pojawić się Ziemkiewicz. Działacz społeczny Fiyaz Mughal powiedział gazecie, że Ziemkiewicz przyjeżdża do Wielkiej Brytanii by „infiltrować” społeczność „polskiego pochodzenia”. Uznał, że „jego komentarze są antyLGBT i antysemickie”. „To ekstremizm według definicji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” – ocenił Mughal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Inicjatywę Huq poparł jej kolega z klubu parlamentarnego Daniel Zeichner. Jak stwierdził – „osoby bądź grupy wspierające islamofobię, antysemityzm, dyskryminację rasową nie są mile widziane”.

Policja z Ealing już ogłosiła na Facebooku – „pracujemy z naszymi partnerami i użyjemy skutecznie funkcjonujących przepisów by wysłać jasny komunikat, że głoszenie nienawiści nie jest akceptowalne”.

Ziemkiewicz zapowiedział już kroki prawne przeciw deputowanej Huq.

 

theguardian.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz