Marokańczyk o inicjałach O.Z. mieszkający w dzielnicy Molenbeek próbował wczoraj wieczorem wysadzić się na dworcu w Brukseli.

Szef belgijskiej prokuratury podał personalia sprawcy wczorajszej próby zamachu na dworcu kolejowym w Brukseli. Jest nim 36-letni Marokańczyk o inicjałach O.Z. Podano, że mężczyzna był notowany przez policję, jednak służby nie wiązały go dotąd z ugrupowaniami terrorystycznymi.

Sprawca został zastrzelony przez żołnierzy pilnujących stacji po tym, jak wczoraj wieczorem dwukrotnie próbował zdetonować walizkę na kółkach wypełnioną gwoździami i butlami z gazem. W wyniku niewielkich eksplozji nie ucierpiały osoby postronne pomimo tego, że w momencie odpalania ładunków mężczyzna starał się być jak najbliżej ludzi oczekujących przy kasach biletowych. Następnie rzucił się na żołnierza z okrzykiem „Allahu Akbar!” (Bóg jest wielki) i został postrzelony. Zmarł od odniesionych ran. Policja już przeszukała jego mieszkanie w dzielnicy Molenbeek.

Wybuchającą walizkę udało się przypadkowo sfotografować jednemu z przechodzących, prawnikowi Rémy’emu Bonnaffée, który jednak nie wiedział, że jest to bomba. Bonnaffée uciekł z miejsca zdarzenia po usłyszeniu strzałów.

Jak podano, konsekwencje ataku mogły być bardzo poważne, ponieważ Marokańczyk miał przy sobie więcej niezdetonowanych ładunków. Zdementowano natomiast wcześniejsze doniesienia, że miał na sobie pas szahida.

W wyniku tej próby ataku zatrzymano ruch pociągów i ewakuowano dworzec centralny w Brukseli oraz zamknięto Wielki Plac, który jest oddalony od miejsca ataku o 200 metrów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Belgijskie władze zdecydowały o niepodnoszeniu stopnia zagrożenia terrorystycznego, który jest obecnie na trzecim poziomie w czterostopniowej skali. Władze nie mają obecnie doniesień o możliwych dalszych atakach. Jednocześnie wzmocniono środki bezpieczeństwa na stacjach kolejowych, w miejscach publicznych i podczas większych imprez, szczególnie podczas nadchodzących koncertów grupy Coldplay oraz spotkania liderów Unii Europejskiej w czwartek i piątek w Brukseli.

Przypomnijmy, że 22. marca 2016 roku w samobójczych zamachach islamistów na brukselskie metro i port lotniczy zginęły 32 osoby.

Kresy.pl / RMF FM / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz