Austria: zapadła ostateczna decyzja w sprawie domu Hitlera

Sąd Najwyższy Austrii ostatecznie zakończył wieloletni spór z właścicielką domu w mieście Braunau am Inn, w którym urodził się Adolf Hitler i spędził pierwsze lata życia.

Jak podała we wtorek Deutsche Welle, austriacki Sąd Najwyższy po raz kolejny potwierdził prawomocność ustawy z 2016 roku o nacjonalizacji domu, w którym urodził się i mieszkał młody Hitler. Jednocześnie uchylił decyzję sądu niższej instancji o wypłaceniu byłej właścicielce odszkodowania w wysokości 1,5 mln euro.

W trzypiętrowym budynku zbudowanym w XVII wieku po II wojnie światowej mieściła się biblioteka i szkoła. Jak pisaliśmy, od 1972 do 2011 roku właścicielka wynajmowała budynek austriackiemu MSW. Jednak od 2011 roku zaczęła mnożyć trudności wynajmującemu, m. in. nie pozwalając na remont. Wszystko to spowodowało, że ostatni podnajemca od MSW wypowiedział umowę. Od 2011 roku budynek stał pusty. Obawiając się, że obiekt trafi w ręce neonazistów, stając się miejscem kultu Hitlera, rząd i parlament Austrii podjęły decyzję o nacjonalizacji budynku.

Byłej właścicielce zapłacono łącznie około 810 tys. euro odszkodowania. Kwotę taką ustalili rzeczoznawcy. 68-letnia kobieta postanowiła walczyć w sądzie o 1,5-milionowe odszkodowanie powołując się na „szczególne historyczne znaczenie” domu. Sąd pierwszej instancji przyznał jej rację.

Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn powiedział w wywiadzie dla agencji prasowej dpa, że ​​dom zostanie teraz znacząco przebudowany. W tej sprawie zostanie rozpisany konkurs architektoniczny. Na rozbiórkę domu nie zanosi się, ponieważ jest on zabytkiem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: brak chętnych do kupna obrazów Hitlera

Kresy.pl / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz