W następstwie poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Wiedniu austriacki rząd nakazał zamknięcie meczetów, które przyczyniły się do radykalizacji Kujtima Fejzulaia.

Minister edukacji Austrii Susanne Raab powiedziała w piątek na konferencji prasowej, że rządowe biuro ds. wyznań zostało poinformowane przez ministerstwo spraw wewnętrznych, że Kujtim Fejzulai, który w poniedziałek dokonał w Wiedniu krwawego zamachu terrorystycznego, po zwolnieniu z więzienia wielokrotnie odwiedzał dwa wiedeńskie meczety.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Chodzi o dwa meczety znajdujące się na zachodnich przedmieściach Wiednia – jeden to meczet Melit Ibrahim w dzielnicy Ottakring, a drugi to meczet Tewhid w dzielnicy Meidling.

Jak powiedziała Raab, według austriackiej agencji wywiadowczej BVT wizyty Fejzulaia w tych dwóch meczetach przyczyniły się do jego radykalizacji.

Po zamachu podjęto decyzję o zamknięciu tych dwóch meczetów. Tylko jeden z nich był oficjalnie zarejestrowany. Islamska Wspólnota Religijna Austrii oświadczyła, że zarejestrowany meczet został zamknięty, ponieważ złamał zasady dotyczące „doktryny religijnej i jej konstytucji”, a także ustawodawstwo krajowe dotyczące instytucji islamskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, urodzony w Austrii 20-letni Kujtim Fejzulai zastrzelił w poniedziałek wieczorem w popularnej dzielnicy nocnych klubów w Wiedniu cztery osoby a kilkanaście ranił. Zamachowca zastrzelili policjanci. Później podano, że współpracował on z Państwem Islamskim.

W wyniku obławy, która później nastąpiła, policja aresztowała w sumie 16 mężczyzn. W czwartek poinformowano, że czterech z nich zostało skazanych za przestępstwa związane z terroryzmem, dwóch za inne brutalne przestępstwa, a dwóch za usiłowanie „zabójstwa honorowego”.

Kujtim Fejzulai urodził się w Wiedniu, miał obywatelstwo Austrii i Macedonii Północnej. W kwietniu 2019 roku skazano go na 22 miesiące więzienia za próbę dołączenia do dżihadystów w Syrii. Fejzulai wyszedł zza krat po niespełna 8 miesiącach.

Kresy.pl / thelocal.at

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz