Na Węgrzech ogłoszono oficjalne wyniki wyborów. Dość liczną grupę wyborców stanowili Madziarzy mieszkający na historycznych kresach.

Narodowa Komisja Wyborcza ogłosiła w sobotę oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych jakie odbyły się przed tygodniem. Potwierdziły one sukces rządzącej od 2010 r. koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Koalicja ta uzyskała w Zgromadzeniu Narodowym 135 mandatów.

Wielka koalicja partii parlamentarnej i pozaparlamentarnej lewicowej i liberalnej opozycji „Zjednoczeni dla Węgier” odniosła prestiżową porażkę. Mimo połączenia sił politycy sześciu opozycyjnych partii zdobyli jedynie 57 miejsc w parlamencie. Nacjonalistyczny ruch „Nasza ojczyzna” (MH) będzie miał sześciu parlamentarzystów. Do węgierskiego Zgromadzenia Narodowego wszedł jeszcze jeden przedstawiciel mniejszości niemieckiej.

Jak podano na stronie w wyborach wzięło ponad 318 tys. Węgrów mieszkających poza granicami kraju. W większości byli to nie emigranci lub ich potomkowie, lecz kresowi Węgrzy zamieszkujący ziemie w sąsiednich państwach do 1920 r. należące do Królestwa Węgier, utracone w wyniku traktatu z Trianon.

Najwięcej głosów oddano na węgierskich kresach etnicznych należących dziś do Rumunii – prawie 196 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Węgrzy z Serbii – 68 tys. Brak danych z innych węgierskich ziem kresowych – Słowacji i Ukrainy. W obu tych państwach obowiązuje zakaz posiadania więcej niż jednego obywatelstwa choć w sposób niejawny lokalni Madziarzy nabywają obywatelstwo Węgier, a w przeszłości brali oni udział w wyborach drogą korespondencyjną.

Niemal 248 tys., czyli 77,9 proc. spośród wszystkich głosujących za granicą Węgrów wybrało rządzącą koalicję Fidesz-KDNP. Opozycyjna koalicja otrzymała 10,8 tys. czyli 3,4 proc. spośród wszystkich oddanych za granicą głosów. „Nasza ojczyzna” otrzymała 2789 głosów, czyli 0,8 proc.

Fidesz-KDNP już na początku swoich rządów w 2011 r. uchwaliły prawo ustanawiające szybką ścieżkę nabywania obywatelstwa przez etnicznych Węgrów z innych państw. Rok później kolejne prawo umożliwiło im wybieranie członków parlamentu Węgier z listy krajowej.

vtr.valasztas.hu/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz