Andrej Babisz, któremu zarzuca się wyłudzenie dotacji UE, został pozbawiony immunitetu przez czeskich posłów.

Deputowani czeskiej Izby Poselskiej pozbawili premiera Czech i przywódcę partii ANO Andreja Babisza immunitetu parlamentarnego. Razem z nim immunitet stracił w piątek szef klubu parlamentarnego ANO Jaroslav Faltnynek. Obaj politycy są objęci śledztwem w sprawie podejrzenia wyłudzenia dotacji UE. – podała Polska Agencja Prasowa.

Przeciwko zabraniu immunitetu Babiszowi opowiedzieli się tylko posłowie ANO. Zanim to się stało, czeski parlament przez cztery godziny debatował nad wnioskiem prokuratury o odebranie politykom immunitetów. Głos zabrali m.in. Babisz i Faltynek.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, z ustaleń śledztwa policyjnego wynika, że z należącego do Babisza koncernu Agrofert na pewien czas wyłączono ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny Czapi Hnizdo, po to, by mógł on otrzymać wsparcie UE dla małych i średnich firm. Po kilku latach ośrodek ponownie stał się częścią Agrofertu. Policja uznała to za wyłudzenie dotacji.

W przemówieniu przed Izbą Poselską Babisz uznał postępowanie policji za politycznie motywowane. Twierdził, że wniosek przeciwko niemu powstał na „zamówienie mafii, która kradła miliardy we współpracy z wybranymi politykami”.

Żyjemy w kraju, gdzie możecie zamówić ściganie karne i prawdopodobnie zamówić wtrącenie kogoś do więzienia – twierdził.

Babisz już w końcówce poprzedniej kadencji Izby Poselskiej stracił immunitet w tej samej sprawie, jednak odzyskał go po ostatnich wyborach w październiku 2017 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w środę mniejszościowy rząd Babisza podał się do dymisji. Był to wynik nieuzyskania przez rząd wotum zaufania w parlamentarnym głosowaniu. Rząd uzyskał w parlamencie poparcie jedynie 78 posłów z ramienia partii ANO. 117 posłów wszystkich pozostałych partii solidarnie głosowało przeciwko udzieleniu rządowi wotum zaufania. Wcześniej prezydent Zeman zapowiadał, że powierzy ponownie misję tworzenia rządu Babiszowi, uzależnił to jednak od zbudowania przez niego większości parlamentarnej. Potencjalnym koalicjantem ANO może być Czeska Partia Socjaldemokratyczna, jednak socjaldemokraci żądają m.in., by w rządzie nie było osób ściganych przez prawo, co dotyczy Babisza.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz