Po negatywnym wyniku głosowania w sprawie udzielenia wotum zaufania rząd Andreja Babisza zdecydował o złożeniu dymisji na ręce prezydenta.

Mniejszościowy rząd Czech Andreja Babisza podał się do dymisji – poinformowała w środę rzeczniczka czeskiego rządu. Jest to wynik nieuzyskania przez rząd wotum zaufania we wczorajszym głosowaniu w parlamencie.

Rząd uzyskał w parlamencie poparcie jedynie 78 posłów z ramienia partii ANO, której szefem jest Babisz. 117 posłów wszystkich pozostałych partii solidarnie głosowało przeciwko udzieleniu rządowi wotum zaufania.

Odwołany rząd będzie pełnił swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu.

Prezydent Milosz Zeman zapowiedział, że zaakceptuje dymisję rządu do końca tygodnia. Wcześniej Zeman zapowiadał, że powierzy ponownie misję tworzenia rządu Babiszowi, który jest szefem największego ugrupowania w czeskiej Izbie Poselskiej. Uzależnił to jednak od zbudowania przez niego większości parlamentarnej.

Jak podają Ceske Noviny, prawdopodobnie już dzisiaj rozpoczną się negocjacje między partiami w sprawie zbudowania koalicji rządowej. Jako potencjalnego koalicjanta wymienia się Czeską Partię Socjaldemokratyczną. Jednakże socjaldemokraci żądają m.in., by w rządzie nie było osób ściganych przez prawo, co dotyczy Babisza, przeciwko któremu toczy się policyjne śledztwo w związku z podejrzeniem nielegalnego uzyskania dotacji UE przez jego firmę.

Przypomnijmy, że po październikowych wyborach parlamentarnych współpracy z ANO odmówiła centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), która zdobyła drugie miejsce w wyborach. Sam Babisz wykluczał wówczas utworzenie koalicji z antyimigracyjnym Ruchem Wolności i Demokracji Bezpośredniej (SPD) z jednej strony, czy z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSČM) z drugiej.

CZYTAJ TAKŻE: Czeski miliarder sięga po władzę

Kresy.pl / Ceske Noviny / Radio Praha / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply