Po negatywnym wyniku głosowania w sprawie udzielenia wotum zaufania rząd Andreja Babisza zdecydował o złożeniu dymisji na ręce prezydenta.

Mniejszościowy rząd Czech Andreja Babisza podał się do dymisji – poinformowała w środę rzeczniczka czeskiego rządu. Jest to wynik nieuzyskania przez rząd wotum zaufania we wczorajszym głosowaniu w parlamencie.

Rząd uzyskał w parlamencie poparcie jedynie 78 posłów z ramienia partii ANO, której szefem jest Babisz. 117 posłów wszystkich pozostałych partii solidarnie głosowało przeciwko udzieleniu rządowi wotum zaufania.

Odwołany rząd będzie pełnił swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu.

Prezydent Milosz Zeman zapowiedział, że zaakceptuje dymisję rządu do końca tygodnia. Wcześniej Zeman zapowiadał, że powierzy ponownie misję tworzenia rządu Babiszowi, który jest szefem największego ugrupowania w czeskiej Izbie Poselskiej. Uzależnił to jednak od zbudowania przez niego większości parlamentarnej.

Jak podają Ceske Noviny, prawdopodobnie już dzisiaj rozpoczną się negocjacje między partiami w sprawie zbudowania koalicji rządowej. Jako potencjalnego koalicjanta wymienia się Czeską Partię Socjaldemokratyczną. Jednakże socjaldemokraci żądają m.in., by w rządzie nie było osób ściganych przez prawo, co dotyczy Babisza, przeciwko któremu toczy się policyjne śledztwo w związku z podejrzeniem nielegalnego uzyskania dotacji UE przez jego firmę.

Przypomnijmy, że po październikowych wyborach parlamentarnych współpracy z ANO odmówiła centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), która zdobyła drugie miejsce w wyborach. Sam Babisz wykluczał wówczas utworzenie koalicji z antyimigracyjnym Ruchem Wolności i Demokracji Bezpośredniej (SPD) z jednej strony, czy z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSČM) z drugiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Czeski miliarder sięga po władzę

Kresy.pl / Ceske Noviny / Radio Praha / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz