Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w środę w Berlinie ze swoim niemieckim odpowiednikiem.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, szefowie dyplomacji obu krajów poruszyli kwestie m.in reparacji wojennych.

„Mamy pozycję jasną pod względem prawnym – otóż że wszystkie kwestie reparacyjne zostały uregulowane końcowo, a także rząd wybrany demokratycznie na początku lat 90. to potwierdził” – mówił szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel, proponując, by sprawę zostawić naukowcom.

Minister Czaputowicz mówił natomiast, że dyskusja na ten temat powinna być prowadzona, ponieważ społeczeństwo polskie ma „prawo do tego, by poznać najnowsze karty swojej historii, a dotyczą one funkcjonowania okresu komunistycznego.”

„Uważamy, że powinny odbyć się dyskusje na poziomie ekspertów i przyjmuję propozycję ministra Sigmara Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat” – powiedział Czaputowicz zaznaczając, że Polska „szuka rozwiązania” w sprawie reparacji, ale „na tym etapie, nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami”. W środę Die Welt podawał jeszcze bardziej dobitnie brzmiące słowa Czaputowicza. Miał on powiedzieć, że „ten temat [reparacji – red.] nie istnieje w stosunkach pomiędzy naszymi rządami”, a debata o reparacjach jest wyłącznie „wewnętrzną dyskusją” w Polsce.

Na słowa Czaputowicza dla niemieckiego dziennika zareagował na Twitterze poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Kresy.pl / Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Mularczyk, jako prawnik, doskonale wie, że nie istnieje sprawa reparacji od Niemiec. Reparacje powinien nam wypłacić związek sowiecki z majątku niemieckiego, jaki się znalazł w sowieckiej strefie okupacyjnej.

  Można co najwyżej próbować domagać sie pieniędzy od Rosji, jako prawnego następcy związku sowieckiego, ale Rosjanie nas po prostu wyśmieją.

  Trzeba się pogodzić z faktem, że jesteśmy państwem, które przegrało II wojnę światową.

  • Avatar
   Gaetano :

   @jazmig Ta sprawa nie jest jednoznaczna. W kwestii reparacji wojennych wśród specjalistów prawa międzynarodowego zdania są podzielone. De facto, Polska nie zrzekła się reparacji. Odnośnie reparacji wojennych od Rosji, spadkobiercy ZSRR, tak, czy owak zwycięzcy nie płacą, zgodnie z rzymską zasadą.