Rumunia może przekazać Ukrainie swoje samoloty MiG-21, które niedawno wycofała z użytku ze względów bezpieczeństwa – uważa bukaresztański dziennika “Romania Libera”.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa, powołując się na rumuński dziennik “Romania Libera”, Bukareszt może przekazać walczącej z Rosją Ukrainie swoje myśliwce MiG-21. Rumunia posiada około 20 takich maszyn, które są zmodernizowaną wersją radzieckich odrzutowców.

W połowie tego miesiąca rumuńskie ministerstwo obrony zawiesiło loty MiG-21, ponieważ uznano, że ich eksploatacja jest “wyjątkowo niebezpieczna”. Stało się to po serii awarii i wypadków z udziałem tych maszyn.

Ostatni wypadek z udziałem rumuńskiego MiG-21 miał miejsce na początku marca, kiedy odrzutowiec rozbił się podczas lotu patrolowego, zabijając pilota. W osobnej katastrofie zginęło innych siedmiu żołnierzy, których wysłano śmigłowcem poszukiwawczo-ratowniczym na poszukiwanie pilota rozbitego MiG-a.

Według “Romania Libera” Kijów może otrzymać od Bukaresztu nie tylko myśliwce MiG-21, ale także MiG-29, których Rumunia posiada około 15. Ma w tym pomóc nowelizacja przepisów o rezerwach zbrojnych Rumunii.

Władze Ukrainy praktycznie od początku rosyjskiej inwazji domagają się, by inne kraje dostarczyły im m.in. samoloty bojowe. Ostatnio, tydzień temu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, występując zdalnie na forum parlamentu Korei Południowej, zaapelował o przysłanie Ukrainie uzbrojenia, w tym samolotów. W tym kontekście, już pod koniec lutego, w sprawie pojawił się polski wątek. 8 marca polskie MSZ zaproponowało wysłanie polskich MiG-29 do bazy w Ramstein i bezpłatne przekazanie ich Amerykanom, w domyśle w celu przekazania Ukrainie, w zamian za możliwość kupna samolotów o analogicznej charakterystyce. Pentagon uznał, że jest to propozycja „nie do zaakceptowania”. 10 marca gazeta Wall Street Journall napisała, że ostateczną decyzję o odrzuceniu polskiej oferty przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 podjął prezydent USA Joe Biden obawiając się, że dostawa samolotów „sprowokuje Władimira Putina” i grozi eskalacją wojny.

We wtorek rzecznik Pentagonu, John Kirby powiedział, że Ukraińcy otrzymali dodatkowe samoloty i części do samolotów, co pomoże zwiększyć liczebność ich floty powietrznej. W środę Kirby sprostował swoją wypowiedź, wyjaśniając, że jak dotąd siły ukraińskie nie otrzymały żadnych samolotów, a jedynie części zamienne i dodatkowy sprzętu, dzięki czemu byli w stanie uruchomić więcej płatowców w swojej flocie. Według reportera „Foreign Policy” Jacka Detscha, powołującego się na wysokiego rangą urzędnika Pentagonu, dzięki wykorzystaniu części dostarczonych z Europy, Ukraina uzupełniła swoje siły o ponad 20 myśliwców.

Kresy.pl / wnp.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply