Włoski parlament po stronie Węgier w kwestii artykułu 7

Izba Deputowanych – niższa izba parlamentu Włoch – zobowiązała w czwartek włoski rząd, by wsparł Węgry na forum europejskim w związku z rozpoczętą przeciwko nim procedurą artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej – podała Polska Agencja Prasowa.

Za uchwałą zgłoszoną przez rządzące Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę głosowało 273 deputowanych, przeciw było 234. Jak zauważono, dokumentu nie poparło 73 deputowanych tych ugrupowań.

Zgodnie z treścią uchwały rząd Giuseppe Contego ma podjąć starania „na rzecz ochrony i promocji praw oraz wartości, na których zbudowana jest Unia Europejska”. Ma się to odbywać “przede wszystkim poprzez stały dialog, przy poszanowaniu dla niezależności i suwerenności każdego państwa członkowskiego”. Deputowani zaapelowali do rządu, by podjął działania na rzecz zaangażowania Rady Europejskiej w sprawdzenie, czy procedura art. 7 wobec Węgier jest uzasadniona. Gdyby okazało się, że nie jest, lub gdyby powody jej wszczęcia stały się nieaktualne, RE powinna niezwłocznie zamknąć procedurę – zdecydowali członkowie Izby Deputowanych.

W trakcie debaty deputowani ugrupowań, które nie popierały uchwały, zarzucali Ruchowi Pięciu Gwiazd niekonsekwencję – eurodeputowani tej partii poparli bowiem w Parlamencie Europejskim rezolucję uruchamiającą wobec Węgier artykuł 7. Przeciw głosowali wówczas europosłowie Ligi, której lider Matteo Salvini jest gorącym zwolennikiem polityki migracyjnej Viktora Orbana.

PRZECZYTAJ: Orban i Salvini chcą reformować Europę

Przypomnijmy, że 12 września br. Parlament Europejski w głosowaniu przyjął rezolucję, w której wezwał państwa członkowskie UE do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, m.in. poszanowania demokracji, praworządności i praw człowieka. Wniosek w tej sprawie trafił do Rady UE. Decyzja PE oznacza, że wobec Węgier zostanie wdrożone analogiczne postępowanie, jak wcześniej w przypadku Polski. Węgrów czekają zatem wysłuchania na szczeblu unijnych ministrów. Krajom tym nie grożą jednak sankcje, gdyż do tego potrzeba jednomyślności.

CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Włoch: jesteśmy przeciw zastosowaniu artykułu 7 wobec Węgier

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply