Jeden z liderów politycznych społeczności serbskiej w Kosowie Oliver Ivanović został we wtorek rano zastrzelony pod biurem swojej partii w Kosowskiej Mitrowicy.

Ivanowić został zastrzelony pod biurem swojej partii “Wolność-Demokracja-Sprawiedliwość” (SDP) w Kosowskiej Mitrowicy około godziny 8 rano. Gdy miał wchodzić do budynku niezidentyfikowany osobnik oddał w jego kierunku z przejeżdżającego samochodu kilka strzałów. Prawnik Ivanovicia, Neboszja Vlajić twierdzi, że polityk odniósł pięć ran. Nieprzytomny Ivanović został zabrany do szpitala, ale lekarzom nie udało się go uratować. Śmierć polityka potwierdził już miejski prokurator Shyqyri Syla. Do tej pory nie udało się zidentyfikować tożsamości zamachowca.

64-letni Ivanović był wieloletnim działaczem politycznym i społecznym. Pochodzący z rodziny inteligenckiej, w młodości był pilotem wojskowym, ale w związku z problemami zdrowotnymi musiał opuścić armię. Skończył studia inżynierskie i ekonomiczne. W 1999 roku, kiedy to NATO dokonało zbrojnej agresji na Jugosławię wspierając albańskich separatystów, Ivanović przewodził Serbskiej Radzie Narodowej Północnego Kosowa i Metohii. Do 2001 roku był także przewodniczącym rady miejskiej Kosowskiej Mitrovicy.

Po ustanowieniu, pod protektoratem USA, parapaństwowej struktury kosowskich separatystów, Ivanović działał w jej instytucjach. Od 2001 r. był członkiem Zgromadzenia Narodowego powołanego w Prisztinie. W 2004 roku przewodził Liście Serbskiej w wyborach do tej izby. Jednocześnie w latach 2008-2012 był sekretarzem stanu w serbskim Ministerstwie do spraw Kosowa i Metohii. Miał być również organizatorem ochotniczej milicji Serbów w Kosowskiej Mtrowicy, broniącej mostu prowadzącego do północnej, zamieszkanej przez Serbów części miasta, zagrożonej przez albańskich bojówkarzy.

Na początku 2014 roku Ivanović został aresztowany na polecenie sił policyjnych Unii Europejskiej w Kosowie (EULEX) pod zarzutem torturowania i zabijania Albańczyków w latach 1999-2000. W styczniu 2016 roku został skazany na 9 lat więzienia przez kosowski sąd pierwszej instancji. Sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok w lutym 2017 roku i oddał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W lipcu zeszłego roku w samochodzie Ivanovicia wybuchła bomba.

Kosowska Mitrowica jest największym ośrodkiem serbskiej ludności w Kosowie, stanowiącej większość mieszkańców w północnej części separatystycznego regionu. Przez miasto przepływa rzeka Ibar dzielącą je na dwie części. Północną – mniejszą zamieszkują Serbowie, według spisu z 1991 roku stanowiący 10% mieszkańców całej aglomeracji. Obok nich żyją też Cyganie. Na południowym brzegu żyją stanowiący według przytaczanego spisu 78% mieszkańców Albańczycy oraz kilka tysięcy również muzułmańskich Boszniaków. Po niedawnej reformie Północna Kosowska Mitrowica stanowi odrębną jednostkę administracyjną. W mieście od lat dochodzi do konfliktów na tle etnicznym.

balkaninsight.com/b29.net/bbc.com/mirror.co.uk/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply