W Bułgarii doszło do rozłamu w liberalno-populistycznej koalicji rządzącej. Funkcjonowała od zaledwie pół roku.

Z czwór-członowej koalicji wyłamał się populistyczny ruch “Jest taki naród” (ITN) założony przez piosenkarza i telewizyjnego showmana Sławiego Trifonowa. “Nie mamy już dłużej miejsca w tej koalicji” – ogłosił w środę Trifonow. Jak ocenił, ministrowie z głównej siły rządzącej “Kontynuujemy zmianę” (PP) “prowadzą państwo do bankructwa”.

Trifonow wśród przyczyn rozstania z koalicjantami wymienił także politykę zagraniczną rządu, a konkretnie relacje z Macedonią Północną. Jak podawaliśmy, jeszcze w 2020 roku Bułgaria zablokowała przyjęcie ram negocjacji w sprawie ewentualnego przyjęcia tego państwa do Unii Europejskiej i blokuje je do dziś.

Dwa sąsiadujące ze sobą państwa pozostają głęboko podzielone w kwestii interpretacji historii ziem obecnej Macedonii Północnej, wchodzących przed XX wieku w skład kolejnych państw bułgarskich. Powołując się na historyczne spisy ludności oraz badania językoznawców, bułgarskie elity naukowe i polityczne kwalifikują ludność zamieszkującą to terytorium przed 1944 r. jako Bułgarów, a język przez nią używany także i dziś jako dialekt języka bułgarskiego. Uznają podniesienie macedońskości do rangi odrębnej tożsamości narodowej za machinację titoistowskich władz komunistycznej Jugosławii, w skład której, jako odrębna republika, wchodziła Macedonia Północna.

Elity w Skopje kwalifikują natomiast wszystkie dawne organizmy polityczne i postaci historyczne jako przynależące tylko do historii ich obecnego państwa. Efektem tego są nie tylko kolejne spory polityków o historię, ale też nieuznawanie w Macedonii Północnej istnienia bułgarskiej mniejszości narodowej, a w Bułgarii mniejszości macedońskiej. Po dojściu do władzy, obecny premier Kirił Petkow z PP zasygnalizował gotowość do kompromisu z Skopjem.

W czasie swojego wystąpienia Trifonow zwrócił uwagę, że premier Petkow zobowiązał się wobec zagranicznych przywódców, że Bułgaria zniesie weto wobec rozpoczęcia rozmów Macedonii Północnej z UE. Twierdził również, iż prawdziwym ministrem spraw zagranicznych nie jest Teodora Genczowska, ale doradczyni premiera Weseła Czernewa.

Jak podał portal Politic Petkow zadeklarował już dalsze funkcjonowanie swojego gabinetu jako rządu mniejszościowego. Funkcjonuje on zaledwie od grudnia. Powstał po trzecich w ciągu 2021 r. przedterminowych wyborach parlamentarnych.

novinite.com/politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply