W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

"Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego" - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

12 lipca w Moskwie odbędzie się otwarcie ambasady Donieckiej Republiki Ludowej.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, ministerstwo spraw zagranicznych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowało w czwartek, że 12 lipca w Moskwie odbędzie się otwarcie ambasady tego parapaństwa.

"Uroczysta ceremonia otwarcia ambasady DRL w Federacji Rosyjskiej odbędzie się 12 lipca" - podano w komunikacie opublikowanym w czwartek przez służbę prasową "dyplomacji" donieckich separatystów.

Na rynku we Wrocławiu i w Krakowie na Wawelu Ukraińcy zorganizowali akcję bicia światowego rekordu w publicznym śpiewaniu ukraińskiej pieśni wojskowej „Czerwona Kalina”. Według lokalnych mediów, to „nieoficjalny hymn walki z Rosją”.

We wtorek 28 czerwca, w ramach szerszej akcji, we Wrocławiu i w Krakowie Ukraińcy zorganizowali publiczne śpiewanie „Czerwonej Kaliny” – ukraińskiej pieśni wojskowej, będącej hymnem Strzelców Siczowych i jedną z popularnych pieśni w tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Sama akcja, której główny miejscem był Lwów, była próbą pobicia światowego rekordu w śpiewaniu „Czerwonej Kaliny”.

Według ukraińskiego sztabu generalnego, na południu Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły pewne sukcesy, m.in. odbijając z rąk Rosjan miejscowość w obwodzie chersońskim.

Według ukraińskiego sztabu, na południowym froncie wojny siły rosyjskie prowadziły w sobotę „systematyczny ostrzał infrastruktury cywilnej oraz wojskowej” z artylerii lufowej i rakietowej. Rosjanie prowadzili też rozpoznanie z powietrza przy użyciu dronów.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W trakcie ponad 3-godzinnego wywiadu dla niemieckiego dziennikarza Tilo Junga, który został opublikowany w środę w serwisie YouTube, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został zapytany o stosunek do przywódcy OUN Stepana Bandery. Jung przypominał faszyzujący program OUN, antysemityzm tej organizacji a także zbrodnie, których dokonali banderowcy podczas II wojny światowej na Żydach i Polakach.

Ukraiński dyplomata zbrodnie OUN (dokonywane wraz z jej zbrojnym ramieniem - UPA) na Polakach relatywizował i uzasadniał polityką II RP wobec Ukraińców, którzy według niego "byli prześladowani w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Niezgodnie z prawdą twierdził przy tym, że Ukraińcy stanowili jedną czwartą populacji Polski [w rzeczywistości było ich około 14 proc. - red.].  Deklarował, że w tamtym czasie Polska była dla Ukraińców "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i Sowieci".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%