Najnowszy sondaż sympatii partyjnych we Włoszech pokazuje nie tylko utrzymywanie się Ligi Matteo Salviniego na pozycji lidera, ale też wzrost poparcie dla Braci Włochów.

Profil Europe Elects podał na Twitterze wyniki sondażu pracowni Tecnè przeprowadzonego w dniach 21-22 lutego. Wskazują one, że antyimigracyjna Liga (Lega) Metteo Salviniego nadal utrzymuje wysokie poparcie i jest najsilniejszą ze wszystkich włoskich partii. W badaniu wskazało ją 30 proc. respondentów. Tym samym dystansuje ona główną siłę opozycyjną – socjal-liberalną Partię Demokratyczną (PD), którą poparło 21 proc. pytanych Włochów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trzecie miejsce zajmuje kolejna, obok PD, partia rządząca – populistyczny Ruch 5 Gwiazd (M5S), na którą chce głosować 15,3 proc. respondentów. Zgodnie z tymi wynikami Liga w porównaniu do wyborów z 2018 r. ma poparcie większe o ponad 13 punktów procentowych, PD urosło o nieco ponad 2 punkty procentowe, zaś proporcja popierających M5S spadła o ponad 19 punktów procentowych.

Bardzo wyraźnie wzrosło też poparcie dla innej eurosceptycznej i antyimigranckiej partii Bracia Włosi (FdI). W wyborach otrzymała ona 4,4 proc. głosów, tymczasem w najnowszym sondażu poparcie jest już na poziomie 12,6 proc. Stawkę sił, które dostałyby się do parlamentu zamyka Forza Italia Silvio Berlusconiego na którą chciało głosować 7,1 proc. pytanych. Pozostałe partie miały w sondażu poparcie poniżej progu wyborczego, który we Włoszech wynosi 4 proc.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Czytaj także: Matteo Salvini pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem za niewpuszczenie imigrantów na ląd

twitter.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz