Hiszpański Sąd Najwyższy prowadzi postępowanie w sprawie działań katalońskiej policji regionalnej w czasie gdy poprzedni rząd Katalonii prowadził działania na rzecz secesji.

Sędzia Sądu Najwyższego Hiszpanii Carmen Lamela zażądała do regionalnej policji Katalonii – Mossos d’Esquadra, wydania wszystkich nagrań i dokumentacji działań służby w czasie zarządzonego przez poprzednie władze regionu referendum w sprawie jego niepodległości. Wezwała też katalońskich prokuratorów do wydanie wszelkich tego typu materiałów.

Referendum w sprawie niepodległości Hiszpanii zostało przeprowadzone 1 października zeszłego roku wbrew władzom centralnym w Madrycie i orzeczeniom Sądu Najwyższego. Hiszpański rząd starał się siłą nie dopuścić do jego przeprowadzenia, ale, co znamienne, w działaniach tych użył zmilitaryzowanej Gwardii Obywatelskiej (Guardia Civil) i policji państwowej, nie próbując kierować do tego zadania Mossos d’Esquadra. Po zawieszeniu autonomii Katalonii i odwołaniu jej rządu, stanowiska stracili także najwyżsi funkcjonariusze regionalnej siły policyjnej, w tym jej szef Josep Lluis Trapero

Działania Mossos d’Esquadra w czasie kryzysu politycznego stały się obecnie przedmiotem bardziej systematycznego zainteresowania Sądu Najwyższego. Sędzia Lamela zainteresowana jest czy standardowe obowiązki chronienia członków regionalnych władz, w tym członków regionalnego rządu, nie oznaczały także wspierania wysiłków organizacyjnych polityków i urzędników w czasie przygotowywania i realizacji zakazanego przez Madryt referendum.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Były szef służby Trapero oraz inny wysoki oficer Mossos d’Esquadra, nadinspektor Teresa Laplana są podejrzani o popełnienie przestępstwa rebelii. Trapero miał wydać podległym sobie funkcjonariuszom rozkaz osłaniania działań urzędników i komisji przeprowadzających referendum niepodległościowe i ignorować instrukcje napływające z Madrytu. 14 lutego zeznawać w ich sprawie będzie pułkownik Diego Pérez de los Cabos dowodzący kontyngentem Gwardii Obywatelskiej skierowanym przez hiszpański rząd do Katalonii w celu uniemożliwienia przeprowadzenia plebiscytu.

Sędzia Lamela twierdzi, ze wiele nagrań wideo wykonanych 1 października pokazuje, że funkcjonariusze Mossos d’Esquadra odmawiali współpracy z Gwardią Obywatelską i policją państwową w działaniach przeciw organizatorom referendum niepodległościowego.

Czytaj także: Kto będzie narodem bardziej

elpais.com/kersy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz