Hiszpański Sąd Najwyższy prowadzi postępowanie w sprawie działań katalońskiej policji regionalnej w czasie gdy poprzedni rząd Katalonii prowadził działania na rzecz secesji.

Sędzia Sądu Najwyższego Hiszpanii Carmen Lamela zażądała do regionalnej policji Katalonii – Mossos d’Esquadra, wydania wszystkich nagrań i dokumentacji działań służby w czasie zarządzonego przez poprzednie władze regionu referendum w sprawie jego niepodległości. Wezwała też katalońskich prokuratorów do wydanie wszelkich tego typu materiałów.

Referendum w sprawie niepodległości Hiszpanii zostało przeprowadzone 1 października zeszłego roku wbrew władzom centralnym w Madrycie i orzeczeniom Sądu Najwyższego. Hiszpański rząd starał się siłą nie dopuścić do jego przeprowadzenia, ale, co znamienne, w działaniach tych użył zmilitaryzowanej Gwardii Obywatelskiej (Guardia Civil) i policji państwowej, nie próbując kierować do tego zadania Mossos d’Esquadra. Po zawieszeniu autonomii Katalonii i odwołaniu jej rządu, stanowiska stracili także najwyżsi funkcjonariusze regionalnej siły policyjnej, w tym jej szef Josep Lluis Trapero

Działania Mossos d’Esquadra w czasie kryzysu politycznego stały się obecnie przedmiotem bardziej systematycznego zainteresowania Sądu Najwyższego. Sędzia Lamela zainteresowana jest czy standardowe obowiązki chronienia członków regionalnych władz, w tym członków regionalnego rządu, nie oznaczały także wspierania wysiłków organizacyjnych polityków i urzędników w czasie przygotowywania i realizacji zakazanego przez Madryt referendum.

Były szef służby Trapero oraz inny wysoki oficer Mossos d’Esquadra, nadinspektor Teresa Laplana są podejrzani o popełnienie przestępstwa rebelii. Trapero miał wydać podległym sobie funkcjonariuszom rozkaz osłaniania działań urzędników i komisji przeprowadzających referendum niepodległościowe i ignorować instrukcje napływające z Madrytu. 14 lutego zeznawać w ich sprawie będzie pułkownik Diego Pérez de los Cabos dowodzący kontyngentem Gwardii Obywatelskiej skierowanym przez hiszpański rząd do Katalonii w celu uniemożliwienia przeprowadzenia plebiscytu.

Sędzia Lamela twierdzi, ze wiele nagrań wideo wykonanych 1 października pokazuje, że funkcjonariusze Mossos d’Esquadra odmawiali współpracy z Gwardią Obywatelską i policją państwową w działaniach przeciw organizatorom referendum niepodległościowego.

Czytaj także: Kto będzie narodem bardziej

elpais.com/kersy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply