Hiszpański rząd ułaskawił dziewięciu przywódców katalońskich separatystów

We wtorek rząd Hiszpanii ułaskawił wszystkich dziewięciu przywódców separatystów uwięzionych za próbę ogłoszenia niepodległości Katalonii w 2017 roku.

Jak podaje agencja Associated Press, rząd premiera Sancheza ułaskawił przywódców katalońskich separatystów skazanych w 2019 roku. W krótkim wystąpieniu telewizyjnym nazwał ułaskawienie „najlepszą decyzją dla Katalonii i najlepszą decyzją dla Hiszpanii”. Sanchez przekonywał, że darowanie kar separatystom ma na celu narodowe pojednanie.

„Mamy nadzieję, że otworzymy nową erę dialogu i zbudujemy nowe mosty” – powiedział szef hiszpańskiego rządu.

Przywódcy katalońskich separatystów zostali skazani w 2019 roku na kary od 9 do 13 lat więzienia za podburzanie do buntu i nadużycie środków publicznych poprzez organizację nieuznanego przez Madryt referendum niepodległościowego w 2017 roku. Wśród skazanych był wiceprezydent Katalonii Oriol Junqueras, byli członkowie rządu Katalonii, były przewodniczący regionalnego parlamentu oraz dwóch przywódców organizacji niepodległościowych.

Ułaskawienia są warunkowe, znoszą pozostałą część kary więzienia, ale pozostawiają w mocy zakaz pełnienia funkcji publicznych dla ułaskawionych. Według źródła w hiszpańskim rządzie ułaskawienie może zostać cofnięte w razie popełnienia poważnego przestępstwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wysoki urzędnik hiszpańskiego rządu chcący zachować anonimowość powiedział agencji Associated Press, że separatyści prawdopodobnie zostaną zwolnieni w środę, po tym, jak ułaskawienie zostanie podpisane przez króla Filipa VI i zostanie opublikowane w dzienniku urzędowym.

Ułaskawienia nie obejmują byłego prezydenta Katalonii Carlesa Puigdemonta i innych znanych separatystów, którzy uciekli z Hiszpanii po nieudanej próbie secesji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje agencja Reutera, sondaże pokazują, że większość Hiszpanów sprzeciwia się ułaskawieniu separatystów. Konserwatywna opozycja oskarżyła Sancheza o to, że ułaskawienia służą przede wszystkim wzmocnieniu sojuszu parlamentarnego. Katalońska separatystyczna partia ERC – której przewodniczący Oriol Junqueras jest jednym z ułaskawionych – odegrała kluczową rolę w powołaniu rządu Sancheza w 2020 roku i poparła budżet przedstawiony przez jego rząd.

Kresy.pl / AP / Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz