W obliczu masowego ruchu nielegalnych migrantów z Turcji władze Grecji zapowiedziały, że całkowicie zawieszają przyjmowanie wniosków o azyl i będą zawracać ze swojej granicy każdego nielegalnego migranta.

Jak podkreśliła BBC podająca w poniedziałek informujące o sprawie, władze Grecji podjęły taką decyzję po kilku dniach naporu i szturmów tłumów nielegalnych migrantów zgromadzonych na granicy z Turcją. Jeszcze w niedzielę liczba zgromadzonych przy jednym z przejść granicznych przekroczyła 10 tys. osób. Grecka policja odparła kilka masowych szturmów na przejście graniczne.

Greckie służby wyłapują też imigrantów, którzy przemykają nielegalnie przez granice mniejszymi grupami. Grecki wymiar sądowniczy szybko egzekwuje wobec nich przepisy prawa. 29 lutego grecki portal Ekithamerini.com podał, że jeden z sądów skazał 17 obywateli Afganistanu, którzy dzień wcześniej przekroczyli nielegalnie granicę Grecji na kary 3,5 roku pozbawienia wolności. Oprócz nich zarzuty usłyszało jeszcze 53 nielegalnych migrantów.

W sieci pojawiło się także nagranie operacji greckiej straży przybrzeżnej, które zmusiła nielegalnych migrantów na pontonie do zawrócenia w kierunku Turcji skąd wypłynęli. Aby zmusić migrantów do przestrzegania prawa jednostki straży prowadziły skomplikowane manewry, funkcjonariusze użyli zaś bosaków a w końcu broni, oddając strzały obok pontonu. Interwencja okazała się skuteczna.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Korespondent BBC Jonah Fisher, dotarł do grupy nielegalnych imigrantów z Azji i Afryki, którzy zostali zatrzymani przez grackich funkcjonariuszy już za granicą. Jeden z nich, obywatel Afganistanu, przyznał, że to niezidentyfikowani urzędnicy tureckich władz zapewnili mu przewóz do granicy wynajętym autobusem. Podobne informacje przekazał portal Ekathimerini.com, który zamieścił nawet nagranie jak jednostka tureckiej straży przybrzeżnej eskortuje ponton z nielegalnymi migrantami na Morzu Egejskim. Władze Grecji od kilku dni oskarżają tureckich funkcjonariuszy o wspieranie usiłowań nielegalnego przekroczenia granicy. Na lądowym przejściu granicznym w kierunku greckich policjantów rzucano granatami hukowymi tureckiej produkcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turcja ogłosiła w nocy z czwartku na piątek, że nie będzie zatrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy będą chcieli dostać się do Europy. Decyzja ta nastąpiła po eskalacji starć zbrojnych miedzy turecką armią operującą w Syrii i wspierającą zbrojne ugrupowania islamistyczne a armią Syrii wspieraną przez Rosję. Komentatorzy oceniają stymulowanie ruchu nielegalnych migrantów do Europy jako szantaż Ankary mający wymuszenie na państwach Unii Europejskiej wsparcia jej stanowiska w konflikcie z państwem syryjskim.

ekathimerini.com/bbc.com/express.co.uk/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz