Grecja ma nowego premiera

Zaledwie dzień po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji przywódca tej partii Kyriakos Mitsotakis został zaprzysiężony na nowego premiera Grecji. – informuje agencja AFP.

Jak podawaliśmy w niedzielę, opozycyjna liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji zdobywając 39,6 proc. głosów. Dzięki ordynacji wyborczej premiującej zwycięzcę wyborów ugrupowanie kierowane przez Mitsotakisa będzie miało 158 przedstawicieli w 300-osobowym parlamencie. Rządząca dotychczas lewicowa Syriza będzie musiała zadowolić się 86 deputowanymi.  W parlamencie znajdą się także socjaldemokratyczny Ruch na Rzecz Zmiany (KINAL) z 22 mandatami, Komunistyczna Partia Grecji (15), nacjonaliści z Greckiego Rozwiązania (10) i skrajnie lewicowy Mera25 (9).

Poza parlamentem znalazł się neonazistowski Złoty Świt, który nie przekroczył 3-procentowego progu wyborczego oraz Niezależni Grecy, którzy zrezygnowali ze startu w wyborach.

Podczas transmitowanej przez telewizję ceremonii zaprzysiężenia w pałacu prezydenckim w Atenach Mitsotakis stwierdził, że Grecy dali jego ugrupowaniu „mocny mandat do zmiany Grecji”. Nowy premier zapowiedział ciężką pracę i spełnienie nadziei wyborców.

51-letni Kyriakos Mitsotakis należy do jednej z najbardziej ustosunkowanych rodzin w greckiej polityce. Jest synem byłego premiera Konstandinosa Mitsotakisa i bratem Dory Bakojani, byłej minister spraw zagranicznych. Obecny burmistrz Aten Costas Bakojani jest jego siostrzeńcem.

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja obiecywała w kampanii wyborczej obniżki podatków, przyspieszenie wzrostu gospodarczego i politykę sprzyjającą inwestycjom.

Jak podaje Reuters pierwszym zagranicznym przywódcą, który pogratulował Mitsotakisowi zwycięstwa, był prezydent Turcji Recep Erdogan. W poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Turcji oświadczyło, że ma nadzieję na polepszenie relacji między Turcją a Grecją pod rządami nowego premiera.

Kresy.pl / AFP / Reuters / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz