Prąd z Rosji przestanie płynąć do Finlandii w piątek o północy czasu polskiego. Rosjanie uzasadniają zawieszenie dostaw tym, że nie otrzymują za nie zapłaty.

Jak podała agencja Reutera, fiński operator sieci elektrycznej Fingrid poinformował w piątek, że rosyjskie przedsiębiorstwo RAO Nordic, spółka-córka państwowego koncernu Inter RAO, przestanie eksportować energię elektryczną do Finlandii od soboty o godzinie 01:00 czasu lokalnego (o północy w Polsce).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Fingridu Rosjanie poinformowali, że „na razie” wstrzymują dostawy ze względu na trudności z otrzymaniem płatności za energię elektryczną sprzedawaną na rynku. Mają przy tym nadzieję na rychłe wznowienie dostaw.

Fingrid wyjaśnił, że nie jest stroną w handlu energią elektryczną z Rosją. Według fińskiego operatora Nord Pool, ogólnoeuropejska giełda energii, od 6 maja nie płaciła Rosjanom za zakupioną energię elektryczną.

Fińska firma poinformowała, że energia elektryczna z Rosji stanowi około 10% całkowitego zużycia w Finlandii i brakujący import z Rosji można zastąpić bez trudu zwiększonym importem ze Szwecji, a częściowo również produkcją krajową.

Brytyjska gazeta Daily Mail podaje, że firma RAO Nordic nie jest bezpośrednio narażona na zachodnie sankcje w związku z inwazją na Ukrainę, jednak Inter Rao Lietuva – jej litewska spółka zależna – już tak.

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent i premier Finlandii oficjalnie opowiedzieli się za wstąpieniem tego państwa do NATO. „Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO” – oświadczyli wspólnie Sauli Niinistö i Sanna Marin. Wyrazili także nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni zostaną podjęte kroki na szczeblu krajowym w celu przystąpienia do Sojuszu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał ewentualne przyjęcie Finlandii do NATO „zagrożeniem” i zapowiedział przeprowadzenie specjalnej analizy w celu wypracowania środków dla zapewnienia Rosji bezpieczeństwa.

Kresy.pl / reuters.com / dailymail.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz