Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uważa, że wstąpienie Finlandii do NATO będzie stanowiło dla Rosji zagrożenie.

Jak podaje agencja Interfax, rzecznika prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa zapytano w czwartek, czy wstąpienie Finlandii do NATO będzie stanowiło dla Rosji zagrożenie. Pieskow potwierdził. „Kolejne rozszerzenie NATO nie uczyni naszego kontynentu bardziej stabilnym i bezpiecznym” – dodał rzecznik Kremla.

Pieskowa zapytano również, czy Kreml ocenił ryzyko przystąpienia innych państw sąsiednich do NATO w reakcji na wojnę na Ukrainie.

„Zawsze brane pod uwagę i analizowane najbardziej różnorodne warianty” – odpowiedział Pieskow.

Zapowiedział też, że po wejściu Finlandii do NATO Rosja przeprowadzi specjalną analizę w celu wypracowania środków dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

„Jeśli pamiętacie, jest aktualne polecenie prezydenta i głównodowodzącego, aby opracować listę działań wzmacniających naszą zachodnią flankę w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. NATO idzie w naszym kierunku. Oczywiście wszystko to stanie się elementami specjalnej analizy i opracowania niezbędnych środków, aby zrównoważyć sytuację i zapewnić nasze bezpieczeństwo” – powiedział dziennikarzom Pieskow, zapytany, jaka może być reakcja Rosji na wejście Finlandii do NATO.

Pieskow dodawał, że “wszystko” będzie zależeć od tego, czym będzie wyrażał się proces rozszerzenia NATO, jak daleko w kierunku rosyjskich granic posunie się infrastruktura wojskowa Sojuszu.

„Finlandia musi natychmiast wystąpić o członkostwo w NATO” – powiedział prezydent i premier kraju w wydanym oświadczeniu.

Wyrazili także nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni zostaną podjęte kroki na szczeblu krajowym w celu przystąpienia do sojuszu.

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent i premier Finlandii oficjalnie opowiedzieli się za wstąpieniem tego państwa do NATO. „Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO” – oświadczyli wspólnie Sauli Niinistö i Sanna Marin. Wyrazili także nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni zostaną podjęte kroki na szczeblu krajowym w celu przystąpienia do Sojuszu.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply