Rząd Finlandii zdecydował w czwartek , że przejścia na granicy lądowej z Rosją pozostaną zamknięte do 14 kwietnia. Poinformowało o tym fińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Jak podkreślił resort zamknięcie przejść granicznych oznacza także, że na żadnym z nich nie będą przyjmowane wnioski o azyl czy ochronę tymczasową, podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Uregulowanie to przypomina, że głównym powodem przymknięcia przejść granicznych z Rosją było pojawianie się na nich migrantów z państw azjatyckich i afrykańskich próbujących przedostać się do Finlandii bądź szerzej Unii Europejskiej pod pretekstem uchodźctwa.

„Nie widzimy żadnych oznak tego, że Rosja zmienia swoje zachowanie. Wręcz przeciwnie, informacje, które otrzymaliśmy, potwierdzają naszą ocenę, że Rosja kontynuuje operację hybrydową. Mamy podstawy sądzić, że taka sytuacja będzie się utrzymywać przez jakiś czas. Są setki, jeśli nie tysiące migrantów, którzy obecnie znajdują się blisko granicy po stronie rosyjskiej i czekają na możliwość przedostania się do Finlandii” – argumentowała decyzję swojego rządu minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen.

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Finlandii, resort wraz z innymi ministerstwami poszukuje obecnie alternatywnych sposobów położenia kresu temu zjawisku. Jednocześnie fińśkie MSW zwraca uwagę na potrzebę dokładnej analizy ustawodawstwa w tym celu.

Fińskie władze oskarżają Rosję o stymulowanie napływu nielegalnych migrantów z krajów trzecich, głównie z Bliskiego Wschodu oraz Afryki, w ramach operacji hybrydowej mającej podważyć stabilność państwa. Przez fińską granicę w ostatnich tygodniach przed listopadowym zamknięciem przejść granicznych przeszło ponad 800 osób. W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. w Finlandii odnotowano 3,2 tys. osób ubiegających się o azyl.

Kreml odrzuca oskarżenia Finlandii.

Finlandia ma najdłuższą granicę z Rosją spośród wszystkich państw Unii Europejskiej i NATO. Ma ona długość 1340 kilometrów. W listopadzie Helsinki decydowały o stopniowym zamykaniu kolejnych przejść granicznych z Rosją. W grudniu wznowiono jednak ruch na dwóch z ośmiu przejść.

tass.ru/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply