Amerykańska piechota morska kończy ze stałą rotacją swoich żołnierzy w Norwegii. Zamiast tego amerykańscy marines będą przeprowadzać okresowe szkolenia i ćwiczenia z norweskimi siłami zbrojnymi.

Jak podaje portal Stars and Stripes, o zmianie formuły amerykańskiej obecności wojskowej w Norwegii powiedział w czwartek rzecznik US Marine Corps Forces Europe-Africa, mjr Adrian J.T. Rankine-Galloway.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Decyzja została podjęta w porozumieniu z władzami Norwegii w momencie, gdy Biały Dom zdecydował o wycofaniu z Niemiec 12 tys. amerykańskich żołnierzy.

Mjr. Rankine-Galloway przekonywał, że zmiana „poprawi ogólną gotowość bojową sił piechoty morskiej” i pozwoli siłom USA na lepszą współpracę z norweską armią.

Obecna rotacja marines zakończy się pod koniec października, ale oczekuje się, że w zimie wezmą oni udział w dużej liczbie ćwiczeń wojskowych z siłami zbrojnymi Norwegii – podały norweskie władze.

Amerykanie mają obecnie w Norwegii 700 żołnierzy przebywających na 6-miesięcznych rotacjach. Szef norweskiej armii, generał dywizji Lars Lervik, zbagatelizował znaczenie wycofania marines z Norwegii, mówiąc, że Stany Zjednoczone i Norwegia będą nadal współpracować, a żołnierze będą brać udział we wspólnych ćwiczeniach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę sekretarz obrony USA, Mark Esper poinformował, że z Niemiec zostanie wycofanych 12 tys. amerykańskich żołnierzy, z czego 5,6 tys. zostanie przeniesionych do innych krajów członkowskich NATO. Pozostali, czyli około 6,4 tys. ludzi, ma wrócić do Ameryki. Esper powiedział, że amerykańscy żołnierze trafią m.in. do Włoch, gdzie zostaną rozmieszczone m.in. myśliwce F-16 oraz dwa bataliony wojska, a także do Belgii. Tam, do Mons, ma zostać przeniesione ze Stuttgartu Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Ponadto, szef Pentagonu zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego. Szef Pentagonu powiedział również, że USA planują rotację do Polski „przewodniego elementu” nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA. Ma to nastąpić po podpisaniu przez Warszawę porozumienia o współpracy obronnej i umowie o „podziale obciążenia” – co faktycznie nastąpiło w piątek.

Kresy.pl / stripes.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz