Ministerstwo finansów Estonii poleciło swoim służbom celno-podatkowym przeznaczenie znacznej części swoich zasobów kontrolnych do gruntownego sprawdzenia nadużyć w zatrudnianiu w Estonii Ukraińców przysłanych do pracy z krajów trzecich, w tym z Polski.

Jak podało w środę ERR, 1. października br. minister finansów Estonii Martin Helme wysłał do departamentu podatkowo-celnego pismo, w którym zwrócił uwagę na obchodzenie estońskich przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców poprzez fikcyjne oddelegowanie ukraińskich pracowników do pracy w Estonii przez firmy w Polsce. „„Jak wiadomo, w Estonii masowo pracują obywatele Ukrainy, którzy zawarli umowę z firmą z siedzibą w Polsce, która wysyła takich pracowników do Estonii do pracy na podstawie umowy leasingu pracy [oryg. ariendy – red.]” – napisał Helme wskazując, że w ten sposób obchodzi się przepisy estońskiej ustawy o cudzoziemcach dotyczące podejmowania pracy. „Oprócz tego w Estonii nie płaci się podatków od wynajmowanej siły roboczej” – wskazywał estoński minister.

Helme wyraził obawę, że w wielu takich przypadkach może dochodzić do nadużyć, ponieważ pracownicy są delegowani na stałe a nie tymczasowo. Ponadto delegowanie może być fikcyjne, ponieważ estońskie firmy same rekrutują pracowników na Ukrainie a polski pośrednik jest wykorzystywany jedynie po to, by Ukraińcy uzyskali pozwolenie na pracę w Polsce. Faktycznie zaś nie pracują w Polsce ani przez jeden dzień.

W związku z tym Helme poinstruował departament podatkowo-celny, aby znaczną część swoich zasobów kontrolnych przeznaczył do „poważnej i systematycznej kontroli” wszystkich Ukraińców pracujących w Estonii na podstawie umów leasingu pracy, ich pracodawców oraz przedsiębiorstw korzystających z ich pracy w celu zidentyfikowania fikcyjnych stosunków pracy. Kontroli zostaną poddani także wszyscy pośrednicy pracy z Polski działający w Estonii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Czeska gazeta: przez Polskę płynie do Czech strumień ukraińskich pracowników

Kresy.pl / rus.err.ee
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz