Na wtorkowej Radzie Unii Europejskiej z udziałem ministrów finansów, odbędzie się głosowanie nad przyjęciem dyrektywy podatkowej z minimalnym CIT oraz likwidacji ulg inwestycyjnych. To tzw. nowe kategorie zasobów własnych, czyli unijne podatki, które mają obowiązywać od 2026 roku. Przeciwna temu jest Konfederacja. Jej politycy apelują do rządu o weto w tej sprawie. (więcej…)

Władze obwodu kurskiego przekazały we wtorek, że doszło do ataku bezzałogowca na lotnisko wojskowe w Kursku. Kursk znajduje się około 100 km od ukraińsko-rosyjskiej granicy.

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt przekazał na Telegramie, że "w wyniku ataku bezzałogowca zapalił się zbiornik z ropą". "Nikt nie ucierpiał. Pożar jest lokalizowany" - dodał. Poinformował, że postanowiono przedłużyć żółty – wysoki – poziom zagrożenia terrorystycznego na kolejne dwa tygodnie. W związku ze zdarzeniem odwołano zajęcia dwóch szkołach.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uchylił wobec Polski tzw. środek tymczasowy w postaci zakazu przekazania cudzoziemca na Białoruś wobec 236 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. "Powodem było między innymi brak kontaktu ze skarżącymi, którzy wyjechali z Polski do innych państw członkowskich" - wskazuje Straż Graniczna.

Od sierpnia 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zastosował wobec Polski tzw. środek tymczasowy w postaci zakazu przekazania cudzoziemca na Białoruś w 90 przypadkach dotyczących ponad 260 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. "Po zapoznaniu się z materiałem przekazanym zarówno przez stronę polską, jak i przez pełnomocników cudzoziemców, Trybunał uchylił środek tymczasowy w 89 sprawach i wobec 236 cudzoziemców uznając, że nie było zagrożenia, by osoba została przekazana na terytorium Białorusi lub z powodu braku kontaktu ze skarżącymi. Wyjechali oni z Polski do innych państw członkowskich nie czekając na zakończenie procedur administracyjnych. Natomiast, aż 63 sprawy Trybunał skreślił z listy skarg" - poinformowała Straż Graniczna w piątek.

"Liczby te obrazują, jak dużą skalę wśród migrantów stanowią ci, którzy nie są zainteresowani ochroną w Polsce, a ich głównym celem jest dalsza nielegalna podróż do innych państw członkowskich UE. Mechanizm wnioskowania do ETPCz  o środek tymczasowy był i jest instrumentalnie wykorzystywany przez pełnomocników migrantów" - podkreśla SG.

Poseł Artur Dziambor (Wolnościowcy, Konfederacja) zapowiedział na antenie Radia ZET, że złoży wniosek o ukaranie Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej, Konfederacja) za sprzeciwienie się uchwale ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm.

W sobotę Artur Dziambor był gościem programu „6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET”. Poseł został zapytany, czy Konfederacja była gotowa poprzeć tę uchwałę. Dziambor odpowiedział twierdząco. "Grzegorz Braun też był gotowy poprzeć?" - zapytał dziennikarz. "Grzegorz Braun ma swoją agendę, będziemy jeszcze o tym dyskutować" - odpowiedział poseł.

"Ja będę domagał się ukarania go przez klub. Przede wszystkim głosował przeciwko procedowaniu tej uchwały" - dodał.

Amerykańska armia otrzymała prototypową baterię lądowego systemu rakietowego średniego zasięgu (MRC), budowanego w oparciu o rakiety i wyrzutnie używane przez US Navy. System ma uzupełnić lukę między pociskami precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile) a bronią hipersoniczną dalekiego zasięgu.

W ubiegłym tygodniu armia USA odebrany pierwszy, dostarczony prototyp systemu uzbrojenia średniego zasięgu MRC (Mid-Range Capability). Program ten jest częścią większej inicjatywy dotyczącej pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu (Long-Range Precision Fires).

Straż Graniczna zatrzymała w sobotę dwóch obywateli Ukrainy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów z Iranu, Jemenu i Syrii. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%