Kilka ukraińskich ambasad otrzymało „krwawe paczki” zawierające oczy zwierząt – poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy. (więcej…)

Rosjanin oraz dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania cudzoziemcom nielegalnej imigracji. Załatwiali imigrantom fałszywe oświadczenia o pracy w Polsce i organizowali im transport do krajów Europy Zachodniej.

Straż Graniczna z Lubaczowa prowadzi postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Zastępca szefa przemyskiej prokuratury okręgowej prok. Beata Starzecka poinformowała w sobotę PAP, że sprawa zaczęła się od zatrzymania w marcu 2021 r. nielegalnych imigrantów z Turcji. Śledztwo wykazało, że osoby, które pojawiły się w postępowaniu mają powiązania z osobami, którymi interesują się służby innych krajów: Czech, Węgier, Belgii, Niemiec. "Działania tych osób także dotyczą przestępstw o charakterze migracyjnym" - oświadczyła prok. Starzecka.

Wskazała, że w opisywanej siatce każdy z przestępców ma różne zarzuty, a postępowania prowadzą organy ścigania w poszczególnych krajach. Imigranci, którzy chcieli dostać się do Europy, najpierw docierali najczęściej do Polski, lecz także np. do Czech. Byli następnie transportowani przez inne kraje do Anglii.

W ciągu dziesięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku Rosja osiągnęła rekordowy poziom handlu z drugą gospodarką Azji Środkowej.

Dane na temat handlu dwustronnego podał w piątek premier Rosji Michaił Miszustin w czasie spotkania ze swoim uzbeckim odpowiednikiem Abdułłą Aripowem, relacjonuje portal Fergana. "W okresie styczeń-październik odnotowano wzrost [handlu] o ponad 30 proc. Czyli mamy rekord w ciągu 10 miesięcy” – powiedział premier Federacji Rosyjskiej, przypominając, że według wyników za 2021 rok Rosja stała się głównym partnerem handlowym Uzbekistanu, wyprzedzając Chiny. Już wówczas odnotowano wzrost dwustronnych obrotów handlowych o 17 proc.

Miszustin wyraził przekonanie, że Rosja i Uzbekistan wkrótce spełnią postawiony sobie cel – podniesienia wymiany handlowej do poziomu 10 mld dol. Na koniec 2021 r. było to 7,5 mld dol.

Die Welt: Polska za odmowę relokacji zapłaci 1,5 mld euro

Współczesne elity europejskie kierują się czymś takim jak projekt europejski, który ma stworzyć nową rzeczywistość na naszym kontynencie – mówił w Legnicy prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Legnicy. Podczas swojego przemówienia koncentrował się na przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Jego zdaniem, „Polska stoi przed ważnym wyborem”.

Dmitrij Rogozin, były szef Roskosmosu uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska się nie skończy, póki Rosja nie zdobędzie Kijowa i nie „rozgromi Ukrainy”.

Były szef „Roskosmosu”, Dmitrij Rogozin, powiedział w wywiadzie dla stacji RT, że jego zdaniem wojna rosyjsko-ukraińska nie skończy się, póki Rosja „nie weźmie Kijowa” i nie „rozgromi Ukrainy”.

MESKO S.A. dostarczyło do Sił Zbrojnych RP kolejną partię systemów rakietowych PIORUN oraz zastawów startowych. Chodzi o kilkaset rakiet i kilkadziesiąt zestawów startowych.

Partia, która właśnie trafiła do polskich żołnierzy jest przedostatnią z zaplanowanych na 2022 rok w ramach umowy zawartej w pod koniec 2016 roku. Firma przekaże polskiej armii jeszcze w tym roku dodatkowo ponad 100 PIORUNÓW i ponad 60 zestawów.

W ciągu ostatnich 6 lat MESKO S.A. dostarczyło do Wojska Polskiego w sumie ponad 1000 rakiet i kilkaset zestawów startowych.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 159 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
21%