Turcy osiedlają migrantów w domach tych, którzy uciekli przed ich ofensywą

W północno-wschodniej prowincji Syrii – Hasace, której część znajduje się obecnie pod okupacją Turcji, organizowane jest zasiedlanie opuszczonych domów zwolennikami Ankary.

Do zasiedlania ma dochodzić w okolicy miasta Ras al-Ajn. Jak podała w poniedziałek syryjska agencja informacyjna SANA kilkadziesiąt rodzin członków protureckich bojówek zostało osiedlonych w domach pozostawionych wcześniej przez lokalnych mieszkańców uciekających przed październikowym atakiem tureckiej armii i jej sprzymierzeńców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zasiedlenia były realizowane w miejscowościach al-Kharabat i al-Hawarneh. Powołując się na anonimowe, miejscowe źródła SANA twierdzi, że w czasie tej operacji zasiedlono opuszczone domy około 1500 obywatelami Syrii z innych regionów. W okolicach Ras al-Ajn część ludności stanowili Kurdowie i to głównie oni uciekli w czasie tureckiego natarcia.

W tej samej informacji agencja podaje, że w Ras al-Ajn doszło do wymiany ognia między lokalnym ugrupowaniem islamistycznym, a tymi bojownikami, których Turcy zaangażowali jako służbę porządkową dla tego terenu.

W wyniku październikowej ofensywy a następnie porozumienia z Rosją, Turcy opanowali znaczny pas syryjskiej ziemi o szerokości 30 km, ciągnący się wzdłuż tureckiej granicy. Na obszarze tym znajdują się główne ośrodki zaludnienia kurdyjskiego. To właśnie Kurdowie najostrzej protestują przeciwko działaniom Ankary wskazując, że domy ludzi, którzy uciekli przez atakiem tureckiej armii i jej sprzymierzeńców zajmowane są przez osoby pochodzące z innych regionów Syrii. Kurdowie twierdzą, że Turcy podobne metody podmiany populacji stosowali już we wcześniej zajętych rejonach północnej części prowincji Aleppo i wokół Afrin.

Według informacji z początków grudnia, ujawnionych przez tureckiego ministra spraw zagranicznych, Turcy przesiedlili w nowe miejsca na kontrolowanych przez siebie terenach 369 690 obywateli Syrii. Tymczasem według danych sprzed kilku miesięcy w Turcji przebywało ponad 3,6 mln przybyszów z Syrii

sana.sy/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz