Władze Syrii złożyły w Organizacji Narodów Zjednoczonych oficjalny protest przeciwko zajęciu przez siły tureckie miasta Afrin w północno-zachodniej części tego kraju.

W niedzielę oddziały tureckiej armii i wspierające je miejscowe bojówki zajęły miasto Afrin, kontrolowane wcześniej przez kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). W mieście doszło do masowych rabunków. Władze Syrii oficjalnie potępiły wkroczenie sił tureckich do Afrin i zażądały ich wycofania, określając działania Ankary jako nielegalną okupację.

Syryjski rząd wystosował dwa listy: do sekretarza generalnego ONZ oraz do Rady Bezpieczeństwa. Podkreślono w nich, że działania Turcji w Syrii są sprzeczne z prawem międzynarodowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii zaznaczyło, że godzą one w bezpieczeństwo obywateli Syrii, jej integralność terytorialną i przedłużają wojnę w tym kraju.

Jak twierdzi portal Al Masdar News syryjskie siły rządowe ostrzelały Turków. Syryjczycy ostrzelali rakietami Grad posterunek tureckich żołnierzy w pobliżu miasta Anadan w prowincji Aleppo. Brak informacji czy ostrzał przeprowadził oddział regularnej armii czy któraś z prorządowych milicji.

syrianobserver.com/almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz