Saudyjski następca o normalizacji stosunków z Izraelem

Następca tronu Arabii Saudyjskiej, w praktyce już kontrolujący politykę zagraniczną królestwa stwierdził, że jest ono “bliżej” nawiązania stosunków z Izraelem.

Jak powiedział książę Mohammad bin Salman – „Każdego dnia jesteśmy coraz bliżej” – fragment wywiadu dla Fox News zacytowała w czwartek Al Jazeera. Wywiad został przeprowadzony w czasie, gdy administracja prezydenta Joe Bidena kontynuuje wysiłki pośrednictwa w próbie normalizacji relacji między Izraelem o czołowymi arabskimi sojusznikami USA.

Rozmowy normalizacyjne stanowią centralny element złożonych negocjacji, które obejmują także możliwe ustępstwa Izraela na rzecz Palestyńczyków, a także dyskusje na temat amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i wsparcia rozwoju energetyki jądrowej w Arabii Saudyjskiej.

Mohammad bin Salman stwierdził, że kwestia palestyńska jest „bardzo ważna” dla jego państwa. „Musimy rozwiązać tę część” – powiedział, zapytany o to, czego potrzeba, aby uzyskać generalną normalizację na Bliskim Wschodzie. „Musimy widzieć, gdzie idziemy. Mamy nadzieję, że to dojdzie do skutku, że ułatwi życie Palestyńczykom i sprawi, że Izrael stanie się graczem na Bliskim Wschodzie” – powiedział saudyjski następca tronu.

Administracja Bidena prze do wypracowania nowych ram dla wybuchowego regionu pragnąc uzyskać taki sukces, którym jej szef mógłby pochwalić się podczas przyszłorocznej kampanii wyborczej. W środę prezydent USA spotkał się z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu.

Poprzednik Bidena – Donald Trump osiągnął na tej płaszczyźnie spory sukces doprowadzając do nawiązania relacji między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem.

Jednak na horyzoncie Bliskiego Wschodu majaczy też wzrost napięć, co saudyjski książę przekazał w stwierdzeniu, że jeśli Iran uzyska broń nuklearną, Arabia Saudyjska „będzie musiała ją zdobyć”. Teheran zaprzecza, że dąży do uzbrojenia się w taką broń jednak eksperci oceniający jego obecny program energetyki atomowej oceniają, że Irańczycy są już blisko militarnego zastosowania swoich instalacji nuklearnych.

Wywiad dla Fox News był pierwszym wywiadem członka saudyjskiej rodziny królewskiej w amerykańskiej telewizji od 2019 r. Arabia Saudyjska jest w USA wplątana w kontrowersje, zwłaszcza w związku z domniemaną rolą księcia Mohammeda w zabójstwie dziennikarza „Washington Post” Dżamala Chaszukdżiego, do którego doszło w 2018 r. w saudyjskim konsulacie w Turcji.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply