Ministerstwo obrony Rosji stwierdziło, że przerzucanie tureckich oddziałów i sprzętu wojskowego do prowincji Idlib pogarsza sytuację w Syrii.

Rosyjski resort skrytykował w środę przerzucanie kolejnych tureckich sił wojskowych do Idlib po tym, gdy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoagan zapowiedział, że jej armia będzie atakować syryjskie siły zbrojne. Na groźby te zareagował także, jak pisze portal Forsal, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który podkreślił, że syryjska armia i wspierające ją rosyjskie lotnictwo zwalczają „tylko terrorystów”. Erdogan mówił wcześniej, że Rosjanie „nieustannie atakują cywilów, dokonują masakr i przelewają krew”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prowincja Idlib jest ostatnim regionem Syrii w dużej części opanowanej przez antyrządowe ugrupowania islamistyczne. Od kilku tygodni armia syryjska prowadzi tam ofensywę, która doprowadził do wyzwolenia z rąk islamistów jednej czwartej obszaru prowincji. W czasie tej operacji żołnierze syryjscy zetknęli się z żołnierzami armii tureckiej, którzy przebywali tam na mocy rosyjsko-irańsko-tureckiej umowy z Astany zawartej w maju 2017 r., która zakładała, że Turcy założą w Idlib posterunki monitorujące zawieszenie broni. Jednak zarówno władze Syrii jak i Moskwa twierdzą, że Turcja nie zrealizowała postanowień umowy astańskiej na temat rozbrojenia ugrupowań terrorystycznych w tym regionie. Najsilniejszym z ugrupowań zbrojnych w Idlib pozostaje Tahrir asz-Szam – dawny Dżabhat an-Nusra czyli syryjskie skrzydło Al Kaidy.

Ankara patronuje natomiast pozostałym obecnym w prowincji ugrupowaniom zbrojnym, które także mają charakter islamistyczny. W ubiegłym tygodniu, po ataku sił syryjskich na tureckie punkty kontrolne w Idlibie, w którym zginęło ośmiu tureckich żołnierzy, Turcy w odpowiedzi ostrzelali cele syryjskie.

W środę doszło do intensywnych starć między siłami syryjskimi, a wspieranymi przez Turcję islamistami w zachodniej części prowincji Aleppo, w rejonach miejscowości Miznaz i Kafr Halab. Siły syryjskie w tamtym regionie zostały ostrzelane przez artylerię rakietową tureckiej armii. Odnotowano też liczne pojazdy tureckiej armii, w tym czołgi, wjeżdżające na teren prowincji Idlib.

forsal.pl/syria.liveuamap.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz