Prezydent Syrii Baszar al-Asad przyjął w Damaszku delegację składającą się dwóch wysokich przedstawicieli rosyjskich władz.

Do syryjskiej stolicy przybyli środę specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji do spraw Syrii Aleksandr Ławrientiew oraz rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wraz z delegacją. Ławrientiew przekazał prezydentowi Al-Asadowi gratulacje Władimira Putina z okazji przeprowadzonych niedawno w Syrii wyborów parlamentarnych. Ławrientiew powiedział, że wybory „potwierdzają poparcie narodu syryjskiego do kierunku państwa ku osiągnięciu stabilności i poprawy warunków życia” – zacytował w środę portal Al Masdar News.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie rozmów przedstawiciele obu krajów zgodzili się, że „Niektóre kraje kontynuują agresywną politykę wobec narodu syryjskiego, zwłaszcza na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej, a ich ciągła ingerencja w jego sprawy jest głównym czynnikiem dalszej obecności organizacji terrorystycznych w niektórych regionach Syrii i skutkuje podważeniem stabilności i zagraża życiu Syryjczyków i ogólnie stabilności regionu”. W passusie, który portal zacytował za służbą syryjskiego prezydenta, można odczytać aluzję do niedawnego znacznego rozszerzenia sankcji wobec Syrii ze strony Stanów Zjednoczonych, co znacząco pogorszyło sytuację ekonomiczną i socjalną w bliskowschodnim państwie.

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o przygotowywanym właśnie w ramach procesu genewskiego spotkaniu na którym w przyszłym miesiącu na być poruszona kwestia zmian w konstytucji Syryjskiej Republiki Arabskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Strony zadeklarowały, że będą „kontynuować i intensyfikować wspólne prace oraz śledzić rozwój stosunków dwustronnych i podejmować wysiłki w celu znalezienia rozwiązań problemów wynikających z polityki niektórych krajów zachodnich wobec Syrii oraz złagodzenia skutków niesprawiedliwych sankcji nałożonych na ludność syryjską oraz udzielenia pomocy w stawieniu czoła konsekwencjom tych sankcji”. Wsparcie ma dotyczyć także walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS CoV-2.

Struktury państw syryjskiego od dziewięciu lat toczą walki z ugrupowaniami zbrojnymi, głównie o islamistycznym charakterze. Udało im się odzyskać kontrolą nad około 70 proc. kraju. Od 2015 r., na zaproszenie władz Syrii, operacje zbrojne w tym państwie prowadzą wojska rosyjskie. Rosja pozostaje czołowym, obok Iranu, sojusznikiem Baszara al-Asada.

almasdarnews.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz