Premier Izraela Binjamin Netanjahu spotkał się we wtorek w szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji. Spotkania, w związku z odwołaniem szczytu Grupy Wyszehradzkiej, odbywały się osobno w formacie bilateralnym. Później premier Izraela ugościł przybyłych polityków obiadem w swojej rezydencji. – pisze Jerusalem Post.

Dzisiejsze spotkania były planowane jako szczyt Grupy Wyszehradzkiej, jednak ich ranga uległa obniżeniu po odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji przez premiera Mateusza Morawieckiego z powodu antypolskiej wypowiedzi p.o. ministra spraw wewnętrznych Izraela.

Jak stwierdza Jerusalem Post, pomimo obniżenia rangi wizyt premierów trzech krajów Netanjahu mógł mieć powody do zadowolenia. Premier Węgier Viktor Orban ogłosił, że jego kraj otworzy w Jerozolimie misję handlową mającą status dyplomatyczny. Netanjahu mówił o niej jako o „oddziale” węgierskiej ambasady. Także premier Słowacji Peter Pellegrini ogłosił, że Słowacja „wkrótce otworzy w Jerozolimie nowe centrum kulturalne, informacyjne i innowacyjne”, na czele którego stanie słowacki dyplomata. W ten sposób kraje te dołączyły do Czech i Bułgarii, które otworzyły w Jerozolimie podobne placówki, ale nie ambasady.

Orban mówił, że „byłoby lepiej”, gdyby Morawiecki pojawił się w Jerozolimie i wyrażał nadzieję, że Polska i Izrael unormalizują stosunki między sobą. Węgierski premier liczy także, że szczyt V4 jednak odbędzie się w Izraelu w „późniejszym terminie”.

Netanjahu zrewanżował się Orbanowi chwaląc go za to, że Węgry „zwalczają kłamstwa, które są wysuwane przeciw Izraelowi” w Unii Europejskiej i na forum ONZ. „Stoicie za Izraelem i stoicie za prawdą. Chcę wam za to podziękować. To bardzo ważny sojusz” – mówił izraelski premier do Orbana.

Podczas wizyty premiera Czech Andreja Babisza uzgodniono przeprowadzenie w tym roku czesko-izraelskiego spotkania międzyrządowego w Pradze. Babisz wyraził też nadzieję, że wkrótce zostanie sfinalizowany kontrakt na zakup przez Czechy izraelskiego mobilnego radaru obrony powietrznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Jerusalem Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Wreszcie świat się dowiaduje na czym polega ta nadzwyczajna,legendarna solidarność wyszehradzka.Dwóch przywódców krajów,które na szczeblu państwowym z Hitlerem współpracowały,które Żydów eksterminowały,Izrael fetuje w nagrodę za przysługę,że do szabesgojów dołączyli.I jak tu nie podejrzewać,że Netanjahu to żydo-nazistowska dziwka.

 2. Avatar
  ViS :

  A kiedy na kresy.pl będzie jakiś artykuł o żydowskim lobby na Kremlu?. O tym, że obecny prezydent FR jest żydem, podobnie jak niektórzy rosyjscy politycy. Że putin zaprasza żydów do osiedlania się w rosji?. Że w rosji realizowane jest nazistowskie hasło „armaty zamiast masła”. Te tematy są chyba bliższe tematyce kresowej, niż wieści zza oceanu?. Te całe kresy.pl coraz bardziej przypominają gadzinówkę sputniknews. Czyli o rosji piszemy dobrze, albo wcale. Za to plujemy praktycznie na całą resztę.

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   @ViS Po co wklejasz te swoje smętne wklejki banderowski ZWISIE? Jak typowy troll, hehehehe!
   Bredzisz banderowski ZWISIE. Bandero-pejsem jesteś ty krzywonosy chachle. Nazistowskie wartości i hasła to masz realizowane na swojej nazi-banderowskiej ukrainie przy wsparciu waszego uSSmańskiego sponsora. Jak szukasz swojej prymitywnej nazi-banderowskiej propagandy to wypad ukro-ZWISIE na swoje żydo-uSSmańskie ścieki typu TVN24 albo TVPis. Poniał ukro-zwis?