Jak donoszą palestyńscy urzędnicy, w środę dziewiętnastego lutego na całej długości granicy Egiptu i Strefy Gazy rozpoczęły się prace budowlane. Po stronie egipskiej powstaje betonowy mur.

W środę dziewiętnastego lutego po egipskiej stronie granicy Strefy Gazy i Egiptu, rozpoczęły się prace budowlane nad nowymi umocnieniami granicznymi. Mur budowany jest wzdłuż starych uzmocnień, także tych podziemnych, które zapobiegają przemytowi – donosi The Times of Israel.

Izrael całkowicie kontroluje granicę Strefy Gazy z Egiptem, w ten sposób próbuje odciąć rządzący strefą Hamas od dostaw broni. W zeszłym tygodniu delegacja z Egiptu pod zwierzchnictwem generała Ahmeda Abdelkahliq wizytowała Strefę Gazy, jej celem była pomoc w przywróceniu pokoju między Hamasem i Izraelem.

Tego samego dnia izraelskie media donosiły o przypadku wymiany ognia na granicy Izraela i strefy. Izraelskie wojsko twierdzi, że znalazło się pod ostrzałem drużyny snajperskiej z Islamskiego Jihadu, celem byli także izraelscy policjanci. Według wojskowego komunikatu, żaden z żołnierzy nie został ranny. Po wymianie ognia, izraelscy żołnierze mieli “odnotować trafienie”.

Strzelanina nastąpiła kilka godzin po ogłoszeniu przez Izrael “ściągnięcia” ze Strefy Gazy sankcji na prowadzenie połowu ryb. Od piątego lutego możliwość wypływania w morze była ograniczona zaledwie do 10 mil morskich. Było to odpowiedzią izraelskiego wojska na ostrzał rakietowy prowadzony ze strefy Gazy.

„Póki co spokój jest zachowany, w środę Izrael rozszerzy strefę połowu do 15 mil morskich i odda 2000 pozwoleń na połów mieszkańcom Gazy” – informował koordynator rządowych działań w Strefie Gazy, Kamil Abu Rukun.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na palestyńskich terenach dużym echem odbiła się sprawa postrzelenia kilkuletniego chłopca przez izraelskiego policjanta. Jak informowaliśmy, do wydarzenia doszło we wtorek 11 lutego br. we Wschodniej Jerozolimie. Jak mówią świadkowie i rodzina dziecka, policjant postrzelił chłopca gdy ten wybiegał ze sklepu z kanapkami. Mundurowy użył metalowych kul pokrytych gumą, medycy twierdzą jednak, że siła strzału była na tyle duża, że mogła spowodować poważne uszkodzenia mózgu.

Strefa Gazy to obszar o powierzchni 141 mil kwadratowych na zachodzie Izraela, będący pod kontrolą władz palestyńskich. Mieszka tam około dwóch milionów ludzi.

Od 2007 r., czyli od przejęcia rządów przez Hamas, Izrael i Egipt nałożyły blokadę ekonomiczną na Strefę Gazy, aby ograniczyć podróże i przepływ towarów. Zdaniem przywódców tych państw, często przemycano w ten sposób broń.

The Times of Israel/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply