Kilkaset irańskich rakiet i dronów nad Izraelem [+VIDEO]

Skonfliktowane strony szacują, że w nocy z soboty nad niedzielę, przeciwko Izraelowi wystrzelono łącznie około 300 rakiet i dronów. Izraelczycy twierdzą, że przechwycili zdecydowaną większość.

Około z nich 200 stanowiły drony. Al Jazeera zacytowała relację, iż rakiety i drony zostały odpalone nie tylko z terytorium Iranu, ale również Iraku i Jemenu. Część źródeł mówi również o pociskach Hezbollahu bazującego w Libanie. Rzecznik sił zbrojnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari twierdzi, że systemy obrony przeciwpowietrznej zestrzeliły 99 proc. Nagrania ukazują rozbicie się części pocisków, bądź ich odłamków na ziemi.

 

Łącznie Irańczycy odpalili trzy salwy dronów i rakiet. Wiadomo, że trafiona została jednak baza armii na południu Izraela, jednak Izraelczy twierdzą, że doszło w niego do “niewielkich szkód”. IRNA twierdzi, że chodzi o bazę lotniczą w Newatim na południu Izraela. Hezbollah kontynuował ostrzły jeszcze kilka godzin później. Libańska organizacja polityczno-wojskowa twierdzi, że trafiła postetunki izraelskiej armii: “Nafah,” “Jarden,” and “Kila”.

Grupy obywateli Iranu wiwatowały na ulicach przy okazji ataku. Natomiast obywatelom Izraela jego władze zezwoliły już na oddalenie się od schronów. Informacje o operacji “Prawdziwa obietnica” podał Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Operacja została jednak zatwierdzona przez Najwyższą Narodową Radę Bezpieczeństwa oraz była nadzorowana przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Iranu, podała Al Mayadeen.

 

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan napisał do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa z formalną prośbą o zwołanie nadzwyczajnego spotkania w sprawie ataków irańskich dronów na Izrael. Słowa krytyki pod adresem Iranu i wsparcia dla Izraela wyraziły już USA, Niemcy, Francja, Japonia, Wielka Brytania oraz Polska. Postanowiono rozpocząć posiedzenie w niedzielę o godz. 21 czasu warszawskiego.

Siły zbrojne USA i Zjednoczonego Królestwa wspomagały zestrzeliwanie irańskich dronów i pocisków.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wydał oświadczenie „zdecydowanie potępiając” „atak na dużą skalę przeprowadzony dziś wieczorem przez Islamską Republikę Iranu na Izrael”. Guterres określił atak jako „poważną eskalację” i wezwał do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej wyraziło zaniepokojenie „eskalacją militarną” w regionie i wezwało wszystkie strony do powściągliwości, aby zapobiec „niebezpieczeństwu wojny”. W oświadczeniu oficjalnej agencji informacyjnej SPA ministerstwo ostrzegło przed „poważnymi konsekwencjami” w przypadku rozszerzenia konfliktu.

Telefoniczne rozmowy odbyli ministrowie obrony Izraela i USA oraz amerykański prezydenta Joe Biden i izraelski premier Binjamin Netanjahu.

Kolejne bliskowchodnie państwa, w tym sam Izrael, otwierają już swoją przestrzeń powietrzną.

aljazeera.com/english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply