Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdził, że zatrzymała kilku ukraińskich szpiegów w tym jednego szykującego ataki terrorystyczne.

Centrum Komunikacji Społecznej FSB podało w czwartek - "Zatrzymano dwóch agentów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy: Kowala Zinowija Zinowiewicza, 1974 rok urodzenia i jego syna - Kowala Igora Zinowiewicza, 1999 rok urodzenia, przybyłych do Rosji z celu zbierania informacji i sporządzenia dokumentacji fotograficznej i wideo strategicznie ważnych zakładów podstawowych usług publicznych i obiektów infrastruktury transportowej" - zacytowała agencja informacyjna Interfax.

W samochodzie używanym przez zatrzymanych znaleziono broń krótkolufową i automatyczną oraz środki ochrony indywidualnej, które skierowano do eskpertyzy.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Egipcjanie chcą produkować południowokoreański czołg K2 na licencji, w swoich zakładach. Egipt prowadzi w tej sprawie negocjacje z Koreą Południową.

Jak informuje serwis „Middle East Monitor”, Egipt poinformował, że prowadzi z Koreą Południową negocjacje w sprawie współprodukcji czołgu podstawowego K2 Black Panther. Przedstawiciele obu krajów spotkali się w tej sprawie przy okazji targów zbrojeniowych EDEX 2021 w Kairze.


Z powodu korzystnych dla siebie wysokich cen gazu Gazprom nie będzie naciskał na Niemcy ws. przyspieszenia procesu certyfikacji Nord Stream 2 i nie zacznie wcześniej tłoczyć błękitnego paliwa tym gazociągiem.

W piątek agencja Reuters podała, powołując się na dwa anonimowe źródła, że rosyjski Gazprom nie rozpocznie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 2 przed certyfikacją. Nie będzie też naciskać na Niemcy w sprawie przyspieszenia tego procesu. Powodem są wysokie dochody, jakie uzyskuje Gazprom w związku z obecnymi, wysokimi cenami gazu.


W rządzie Litwy dyskutuje się o stanie wyjątkowym nie tylko na granicy z Białorusią, ale i z Polską.

Zwolennikiem utrzymania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią jest minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas. Jednak wezwał on do dyskusji nad ewentualnym wprowadzeniem go także na obszarze wzdłuż granicy z Polską, podał w środę portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.


Amerykański Departament Skarbu poszerzył listę Białorusinów i białoruskich organizacji objętych sankcjami. Jedną z osób wpisanych na listę jest syn Aleksandra Łukaszenki, Dmitrij.

Departament Skarbu USA poinformował w czwartek o nałożeniu sankcji na kolejnych 20 osób oraz 12 podmiotów z Białorusi. Jak wskazano w komunikacie, jest to odpowiedź na "rażące lekceważenie przez reżim Łukaszenki norm międzynarodowych i dobra własnych obywateli".

"Wyznaczone dziś osoby umożliwiły reżimowi przemyt migrantów do Unii Europejskiej (UE), brały udział w trwającym łamaniu praw człowieka i demokracji oraz wspierały finansowo reżim" - czytamy.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest