Izrael przyznał się do zestrzelenia samolotu syryjskiej armii – podała w poniedziałek agencja Reutera. Według władz izraelskich samolot wleciał nad okupowane przez Izrael Wzgórza Golan. Zaprzeczają temu władze w Damaszku.

Jak pisze Reuters, izraelska armia oświadczyła, że wystrzeliła pociski Patriot w kierunku syryjskiego odrzutowca typu Suchoj, który wleciał na głębokość 2km w przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan kontrolowaną przez Izrael. Jak podano, wcześniej próbowano ostrzec pilota samolotu. Świadkowie widzieli smugi dwóch rakiet wznoszących się ku niebu.

„Samolot został zestrzelony i rozbił się… najprawdopodobniej w południowej części Wzgórz Golan” – powiedział rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus. – “Na razie nie mamy żadnych informacji o pilotach. Nie wiem nic o doniesieniach na temat zauważonych spadochronów i nie wiemy, czy jakiś pilot został odnaleziony.” – dodawał rzecznik.

Inną wersję wydarzeń przedstawiła syryjska państwowa agencja SANA. Według niej samolot został zestrzelony podczas przeprowadzania misji bojowej w syryjskiej przestrzeni powietrznej. „Izraelski wróg potwierdza swoje wsparcie dla uzbrojonych grup terrorystycznych i uderza w jeden z naszych samolotów wojskowych, który atakował ich grupy w rejonie Sajdy na brzegu rzeki Jarmuk w przestrzeni powietrznej Syrii”.

W swoim oświadczeniu Izrael zapowiedział, że będzie „kontynuował działania przeciw” łamaniu ONZ-owskiego zawieszenia broni z 1974 roku ustanawiającego strefę buforową na Wzgórzach Golan.

Reuters podaje, że jego korespondenci widzieli w poniedziałek wiele samolotów i helikopterów syryjskiej armii nad terytorium Syrii graniczącym ze Wzgórzami Golan. Samoloty zrzucały bomby, zapewne w związku z prowadzoną ostatnio z powodzeniem ofensywą przeciw antyrządowym ugrupowaniom zbrojnym.

Incydent z pewnością przyczyni się jeszcze do zwiększenia napięcia pomiędzy Syrią a Izraelem. W poniedziałek próbowali je obniżyć Rosjanie wysyłając do Izraela ministra spraw zagranicznych Ławrowa i delegację wojskowych na rozmowy z premierem Netanjahu. Według źródeł izraelskich Netanjahu odrzucił rosyjską propozycję odsunięcia sił irańskich na odległość 100 km od Wzgórz Golan jako niewystarczającą.

CZYTAJ TAKŻE: Syryjczycy zestrzelili izraelskiego F-16 [+VIDEO / +FOTO]

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply