Izrael przyznał się do zestrzelenia samolotu syryjskiej armii – podała w poniedziałek agencja Reutera. Według władz izraelskich samolot wleciał nad okupowane przez Izrael Wzgórza Golan. Zaprzeczają temu władze w Damaszku.

Jak pisze Reuters, izraelska armia oświadczyła, że wystrzeliła pociski Patriot w kierunku syryjskiego odrzutowca typu Suchoj, który wleciał na głębokość 2km w przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan kontrolowaną przez Izrael. Jak podano, wcześniej próbowano ostrzec pilota samolotu. Świadkowie widzieli smugi dwóch rakiet wznoszących się ku niebu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Samolot został zestrzelony i rozbił się… najprawdopodobniej w południowej części Wzgórz Golan” – powiedział rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus. – „Na razie nie mamy żadnych informacji o pilotach. Nie wiem nic o doniesieniach na temat zauważonych spadochronów i nie wiemy, czy jakiś pilot został odnaleziony.” – dodawał rzecznik.

Inną wersję wydarzeń przedstawiła syryjska państwowa agencja SANA. Według niej samolot został zestrzelony podczas przeprowadzania misji bojowej w syryjskiej przestrzeni powietrznej. „Izraelski wróg potwierdza swoje wsparcie dla uzbrojonych grup terrorystycznych i uderza w jeden z naszych samolotów wojskowych, który atakował ich grupy w rejonie Sajdy na brzegu rzeki Jarmuk w przestrzeni powietrznej Syrii”.

W swoim oświadczeniu Izrael zapowiedział, że będzie „kontynuował działania przeciw” łamaniu ONZ-owskiego zawieszenia broni z 1974 roku ustanawiającego strefę buforową na Wzgórzach Golan.

Reuters podaje, że jego korespondenci widzieli w poniedziałek wiele samolotów i helikopterów syryjskiej armii nad terytorium Syrii graniczącym ze Wzgórzami Golan. Samoloty zrzucały bomby, zapewne w związku z prowadzoną ostatnio z powodzeniem ofensywą przeciw antyrządowym ugrupowaniom zbrojnym.

Incydent z pewnością przyczyni się jeszcze do zwiększenia napięcia pomiędzy Syrią a Izraelem. W poniedziałek próbowali je obniżyć Rosjanie wysyłając do Izraela ministra spraw zagranicznych Ławrowa i delegację wojskowych na rozmowy z premierem Netanjahu. Według źródeł izraelskich Netanjahu odrzucił rosyjską propozycję odsunięcia sił irańskich na odległość 100 km od Wzgórz Golan jako niewystarczającą.

CZYTAJ TAKŻE: Syryjczycy zestrzelili izraelskiego F-16 [+VIDEO / +FOTO]

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz