Władze Iranu zadecydowały o wstrzymaniu wszelkich lotów do i z Regionu Kurdystanu w Iraku. Uczyniły tak na wniosek władz centralnych tego państwa.

„Na wniosek irackiego rządu centralnego, irańska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla wszystkich lotów startujących z Regionu Kurdystanu” – oświadczył Kaivan Khosrawi, rzecznik Irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa. Khosrawi nie ukrywał przy tym, że decyzja została podjęta w związku z tym, że Kurdowie iraccy zdecydowali się przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości swojego regionu, które zostało zaplanowane na dzień jutrzejszy. Dodał, że zakaz dotyczy także lotów z Iranu do sąsiedniego regionu.

Iran wspiera szyickie władze Iraku. Jednocześnie zdecydowanie występuje przeciw referendum w sprawie niepodległości zamieszkanego przez Kurdów regionu Iraku i jego ewentualnej secesji. Wiążę się to z faktem istnienia dużej społeczności kurdyjskiej także w samym Iranie, wśród której też funkcjonują organizacje separatystyczne. Teheran oficjalnie, wraz rządem Turcji ogłosił swój sprzeciw wobec referendum.

rudaw.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz