Ministrowie spraw zagranicznych Iraku, Iranu i Turcji wydali wspólne oświadczenie, w którym wypowiedzieli się przeciw referendum o niepodległości irackiego Kurdystanu.

Szef dyplomacji Iraku – Ibrahim al-Dżafari, Iranu – Mohammad Dżawad Zarif, Turcji – Mevlut Cavusoglu spotkali się w Nowym Jorku przy okazji posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Trzej ministrowie uzgodnili wspólne oświadczenie, w którym jednoznacznie sprzeciwili się przeprowadzaniu przez władze Regionu Kurdystanu w Iraku referendum o niepodległości tego regionu. Według przedstawicieli trzech zamieszkanych przez mniejszości kurdyjskie krajów, referendum szkodzi sprawie walki z tak zwanym „Państwem Islamskim”, może też wywołać kolejny konflikt zbrojny. Dyplomaci wezwali kurdyjskie władze do podjęcia dialogu z władzami centralnymi Iraku i uregulowania w ten sposób statusu regionu.W środę premier Iraku, Hajdar al-Abadi stwierdził, że „to referendum jest przeciw konstytucji, dzieli kraj i osłabia kraj. Wzywam do dialogu o jedności Iraku” Iracki premier ostrzegł – „to otworzy drzwi do przelewu krwi”.

Władze autonomicznego Regionu Kurdystanu rozpisały referendum o jego niepodległości na 25 września. Bagdad zapowiedział pięć dni temu, że może zareagować interwencją zbrojną.

presstv.ir/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz