Ministrowie spraw zagranicznych Iraku, Iranu i Turcji wydali wspólne oświadczenie, w którym wypowiedzieli się przeciw referendum o niepodległości irackiego Kurdystanu.

Szef dyplomacji Iraku – Ibrahim al-Dżafari, Iranu – Mohammad Dżawad Zarif, Turcji – Mevlut Cavusoglu spotkali się w Nowym Jorku przy okazji posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Trzej ministrowie uzgodnili wspólne oświadczenie, w którym jednoznacznie sprzeciwili się przeprowadzaniu przez władze Regionu Kurdystanu w Iraku referendum o niepodległości tego regionu. Według przedstawicieli trzech zamieszkanych przez mniejszości kurdyjskie krajów, referendum szkodzi sprawie walki z tak zwanym „Państwem Islamskim”, może też wywołać kolejny konflikt zbrojny. Dyplomaci wezwali kurdyjskie władze do podjęcia dialogu z władzami centralnymi Iraku i uregulowania w ten sposób statusu regionu.

W środę premier Iraku, Hajdar al-Abadi stwierdził, że „to referendum jest przeciw konstytucji, dzieli kraj i osłabia kraj. Wzywam do dialogu o jedności Iraku” Iracki premier ostrzegł – „to otworzy drzwi do przelewu krwi”.

Władze autonomicznego Regionu Kurdystanu rozpisały referendum o jego niepodległości na 25 września. Bagdad zapowiedział pięć dni temu, że może zareagować interwencją zbrojną.

presstv.ir/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz