Europejczycy powinni poważnie się zastanowić, zanim dołączą do brytyjskiej operacji militarnej w cieśninie Ormuz – powiedział w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rouhani.

Jak podaje agencja dpa, Rouhani przestrzegł Europejczyków przed wysyłaniem swoich sił w rejon strategicznej cieśniny. Jak pisaliśmy, Wielka Brytania chce zorganizowania misji militarnej w cieśninie Ormuz wymierzonej w działania Iranu. Zorganizowania takiej operacji chcą również Francuzi, którzy aspirują wraz z Brytyjczykami do dowodzenia nią. Poparcie dla inicjatywy Londynu i Paryża wyraziły już Włochy i Dania. Zainteresowanie dołączeniem do operacji militarnej wyraziły także Niemcy, Hiszpania, Szwecja i Polska.

„Obecność obcych wojsk w Zatoce Perskiej nie uczyniłaby sytuacji bezpieczniejszą, ale doprowadziłaby do dalszych napięć” – mówił Rouhani cytowany przez agencję IRNA. „Iran oczekuje, że żadne z państw UE nie poprze tych prowokacyjnych propozycji” – dodawał irański przywódca.

Stosunki między Wielką Brytanią i Iranem zaostrzyły się po tym, gdy Brytyjczycy na początku lipca zajęli na Gibraltarze irański tankowiec Grace I, oskarżając jego właścicieli i załogę o łamanie sankcji nałożonych na Syrię. Irańczycy odpowiedzieli na to 20. lipca zatrzymaniem brytyjskiego tankowca Stena Impero, który przepływał przez cieśninę Ormuz, nad którą leży Iran.

Stosunki Iranu z krajami zachodnimi ulegają pogorszeniu od czasu wypowiedzenia przez USA umowy nuklearnej z Iranem (JCPOA) i ponownym nałożeniu na ten kraj sankcji.  W niedzielę irańskie władze powiązały działania Wielkiej Brytanii wobec Grace I z JCPOA. Według wiceministra spraw zagranicznych Iranu Abbasa Araghchiego zajęcie tankowca stanowiło naruszenie umowy nuklearnej. „Zajęcie naszego statku na Gibraltarze było również pogwałceniem JCPOA, ponieważ nasi partnerzy zobowiązali się w tej umowie do nie stwarzania żadnych problemów w odniesieniu do eksportu ropy przez Iran” – mówił irański dyplomata na zorganizowanym w Wiedniu spotkaniu z reprezentantami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Chin. Spotkanie zwołano w celu omówienia działań Teheranu związanych z wzbogacaniem uranu, które stanowią odejście od postanowień JCPOA.

Według Araghchiego, wszystkie strony spotkania w Wiedniu wyraziły chęć uratowania umowy nuklearnej, a Europejczycy chcą wspierać wymianę handlową z Iranem pomimo sankcji USA. Irański dyplomata ujawnił, że wkrótce powinno dojść do spotkania szefów MSZ wymienionych krajów, jednak ostrzegł, że potrzebne są dalsze prace przygotowawcze, by spotkanie to dało konkretne wyniki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania wysyła drugi okręt w rejon Zatoki Perskiej

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz